Китай празнува Лунната нова година, соларни проекти сриват Sharp

В Азия днес това се пренася в лек спад от 0.05% за австралийския S&P / ASX, леко покачване с 0.18% за японския Nikkei 225 до 8786 пункта. Китайските, корейските и някои други пазари остават затворени заради празника на китайската лунна година, като това спестява колебанията в Hang Seng в Хонконг, който запазва своите 20 110 пункта.
Празникът на новата лунна година се отразява на целия регион, като обемите по борсите са ниски, а активността слаба. След като щатската Texas Instruments снощи обяви по-добри от очакваното резултати за четвъртото тримесечие, днес някои японски технологични фирми като Kyocera отбелязват ръст. Производителят на чипове Elpida се качи с над 2.5%, след като изтече слух, че отдавна очакваното съюзяване с тайвански и американски компании е в ход.
Toyota поскъпна с 2.76%, след новина за затваряне на завод с 350 работници в Австралия, станал губещ заради скъпия австралийски долар. Mazda и Honda също поскъпват, макар и по-слабо.
След като Европа реши да наложи ембарго на иранския петрол, енергийните компании отчетоха рязък ръст. Надолу дръпнаха банките и финансовите компании.
Някои производители на потребителски стоки също не се представят добре. След като японската финансова преса информира, че Sharp иска да влезе на пазара на соларни панели, акциите на дружеството загубиха 1.64%. Акциите на Sony паднаха с над 2% при слуха, че е възможен алианс Sony – Olympus.
Причина за слабия потребителски сектор на фондовите пазари е и новината, че Японската централна банка намали прогнозите си за икономическия растеж. За настоящата фискална година, завършваща през март, Япония вероятно ще има негативно изменение на БВП от 0.3 – 0.4%. През фискалната 2012 г. ЯЦБ очаква ръст от 1.8% – 2.1%, а през 2013 г. – най-много 1.7%.
Една от причините за икономическото забавяне според Токио е твърде скъпата йена, която намалява печалбите на компаниите износители и е спирачка за икономическия растеж. Днес йената се търгува на ниво 77.0045 йени за долар и 100.0904 йени за едно евро. Еврото е на ниво 1.2988 долара, като в момента е в низходяща тенденция във връзка с преговорите за опрощаване на гръцкия дълг.
Австралийският долар се понижава, но остава на 1.0494 щатски долара, което говори, че апетитът за риск на пазара остава повишен. От друга страна, наблюдава се засилване на швейцарския франк до 0.9286 франка за долар и 1.2069 франка за едно евро, вероятно вследствие на опит на инвеститорите да се предпазят от поевтиняването на единната валута, след като детайлите на гръцкия дългов план станат явни.
Днес започва двудневната среща на комисията за монетарна политика на Федералния резерв. След приключването й ФЕД за пръв път ще прогнозира политиките си с лихвения процент занапред – и редица анализатори изтъкват, че централната банка на САЩ ще е първата в развития свят, която ще започне да вдига лихви. Това разбира се ще се отрази позитивно на долара и би довело до изпускане на парата на суровинните пазари.
В момента доларовият индекс е на 79.881 пункта. 10 – годишните американски ДЦК предлагат 2.04% доходност, което говори за по-голяма склонност на инвеститорите да поемат риск и да търсят алтернативни активи. Барел WTI се търгува на 99.63 долара, а брентът струва 110.66 долара. Факторът Иран засега отстъпва на нарасналите запаси суров петрол в САЩ. Тройунция злато се търгува за 1673.50 долара.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *