МВФ e съставил 3 нови глобални сценария след Брекзита

МВФ ревизира прогнозите си за значително влошаване на БВП на Великобритания, което се дължи на неотдавнашното решение на страната да се оттегли от ЕС и е съставил 3 нови глобални сценария.Лондон и неговите партньори

Според документа, МВФ вече очаква Обединеното кралство през 2016 г. и 2017. икономически растеж от 1,7% и 1,3%. В сравнение с априлските прогнози първият от тези показатели е понижен с 0.2 процентни пункта, а вторият – с 0.9 процентни пункта.

По отношение на непосредствените съседи и партньори на Великобритания в еврозоната през текущата и следващата година засега се очаква ръст на БВП от 1,6% и 1,4%, Германия – 1,6% и 1,2%, във Франция – 1,5% и 1,2%, Италия – 0,9% и 1%, в Испания – 2,6% и 2,1%. Във всички страни се очакват понижени показатели през следващата година. Останалите страни и региони, според оценките на МВФ, ще бъдат по-малко засегнати от последиците от Brexit.

Материализация на риска

Като цяло Brexit се разглежда в нов образ, като „изненада за световните финансови пазари, която се превръща във важен рисков фактор за глобалната икономика.“ „В резултат на това глобалните (икономически) перспективи за 2016-2017 г. се влошават“, пишат авторите на документа.

Това влошаване отразява очакваните макроикономически ефекти след значителната несигурност, включително и на политическия фронт. Тази несигурност се очаква да се отрази негативно на доверието и инвестициите, включително чрез нейното въздействие върху финансовите условия и по-общо върху нагласите на пазара.“

Следва да се отбележи, че за времето от референдума на 23 юни до средата на юли, лирата е отслабнала с около 10%. Фондът очаква „постепенно отслабване на несигурността“ в бъдеще, защото ЕС и Великобритания ще избегнат „силното повишаване на икономическите бариери и по-големите катаклизми на финансовите пазари“ и че „политическият ущърб, причинен от референдума ще бъде ограничен.“

„Въпреки това са възможни и по-негативни сценарии“, предупреждават експертите.

Алтернативни сценарии

Освен базовият „умерен” сценарий, авторите на доклада подготвят още два „умерено лош” и „много лош”. Въпреки това, според техните възгледи, двата лоши сценария с времето стават все по-малко вероятни, тъй като финансовите пазари продължават да се стабилизират.

Според основния сценарий на МВФ, глобалният икономически растеж през тази година трябва да достигне 3,1% и в бъдеще – 3,4%. Според „умерено лошия“ той ще се забави съответно до 2,9% и 3,1%. Според „много лошия“ – до 2,8% и през двете години.

И най-лекото забавяне заплашва развитите страни от Запада. Тежестта от последствията за отделните страни варира значително, посочи още фонда.

 

Милен АТАНАСОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *