Мобилна буря

Мобилните комуникации се превърнаха в неосъзнатия наркотик на съвременния човек.
На всеки от нас се е случвало да си забрави телефона вкъщи. Макар и за няколко часа, мобилният глад, е в състояние да преобърне цялото ни ежедневие. Проникването на телекомуникациите в личния и професионалния ни живот е толкова дълбоко, че осъзнаваме колко сме зависими от тях точно в такива моменти.
Мобилните комуникации направиха възможно общуването в райони, лишени дори от пътища, фиксирани телефонни постове или каквато и да е било друга форма на свързаност.
Мобилните комуникации претопиха различията между бедни и богати.
Днес зпадноевропейските общества преливат от мобилни услуги и устройства във всички ценови сегменти. След като завладяха Запада, мобилните комуникации нахлуха с пълна сила и в развиващите се страни. Конкуренцията сред технологичните гиганти и телекомите роди достъпни устройства и евтини разговори дори и за най-бедните.
Днес мобилният апарат е най-продаваното електронно устройство, а мобилните комуникации са най-потребяваните услуги.
Мобилен бАЛОн
Общуването по мобилен телефон е неизменна част от нашето ежедневие. По работа, за развлечение, за връзка с приятели и роднини – не минава ден без натискането на “зелената слушалка”.
Технологичният бум, огромното разнообразие от устройства и падането на цените на разговорите превърнаха мобилния телефон от лукс в необходимост.
Неутолимият глад за комуникации на съвременния човек обаче е на път да превърне общуването по телефона от необходимост в убиване на време. Безцелното бръщолевене по мобилния заразява със силата на епидемия. Всички ние го правим – често без да го осъзнаваме. Този факт не остава скрит и за прозорливите телекоми. Спомнете си последната реклама на мобилен оператор, която гледахте? Обзалагам, се че ви насърчава да говорите с кой ли не и за какво ли не. Неусетно мобилните комуникации напуснаха полето на необходимостта и практичността. Може само да аплодираме досетливите оператори за адекватната реакция (та нали търсенето определя предлагането). Общувайте свободно, както “приканват” телекомите, но не на цената на личния контакт. А на каква?
Правилото на двата (и повече) телефона
Телекомите твърдят, че разговорите по мобилен телефон в България са суперевтини, докато потребителите продължават да се оплакват, че ги таксуват суперскъпо на фона на цените в Европа. Истината всъщност е някъде по средата…
Българските потребители заплащат за национални разговори втората най-ниска цена в ЕС – 6 евроцента на минута спрямо 14 евроцента на минута средна цена за Европа, твърдят от Мобилтел, като се позовават на последния доклад на ЕК за състоянието на европейския пазар на електронни комуникации.
В България не можем да се оплачем от примамливи оферти за изключително изгодни разговори. Конкуренцията между телекомите е толкова жестока, че няма месец, в който да не се появи ново по-изгодно предложение. Защо тогава потребителите продължават да се оплакват, че разговорите са скъпи?
Проблемът е, че офертите обикновено предлагат безплатни или изгодни разговори само в мрежата на съответния мобилен оператор. Разбира се, има и изключения, но те предполагат и по-висока абонаментна такса. Освен това мобилните оператори продължават да таксуват по-скъпо разговорите с абонати на конкурентни мрежи. Изглежда конкуренцията се оказва недостатъчна, за да задвижи желаното от потребителите намаляване на крайните цени на разговорите. Затова станахме свидетели на намесата на регулатора.
През март 2009 г. Комисията за регулирана на съобщенията (КРС) наложи ценови ограничения на трите български мобилни оператора. С последните регулаторът задължи телекомите да намаляват поетапно (по изготвен предварително график) цените за терминиране (за свързване от една мрежа в друга), които понастоящем са най-високите в Европа. И доколкото намесата на КРС се оказва недотам ефективна (през януари т.г. два от мобилните оператори у нас бяха глобени за неспазване на графика за поетапно намаляване на цените на едро), нашенецът прилага, и то доста ефективно, свой „патент” за спасение от високите такси . Снабдява се с два (или повече) телефона, подписва си два (три) абонамента и говори изгодно (поне докато неусетно не му свършат безплатните минути).
Българският мобилен пазар е един от най-бурно развиващите се през последните години в света, според последния доклад за развитието на информационните технологии, изнесен на Конференцията на ООН за търговия и развитие (ЮНКТАД).
А мобилната буря вещае само едно – по-евтини разговори.

Малина Дачева, Еxpert.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *