Над 19 хил. души са емигрирали от България през 2013 г.

Над 19 хиляди души са напуснали страната ни през 2013 г. Броят им обаче е значително по-нисък от тези през 2010 г., когато са над 27 хиляди души. Това показват данни от приетия днес отчет за 2013 г. за изпълнението на Стратегията за демографско развитие.

В него се посочва, че относителният дял на завършилите средно или по-високо образование сред населението на възраст 19-24 г. общо за страната е 83,6 на сто.

При мъжете е 83,4%, а при жените – 83,8 процента. През 2013 г. броят на лицата на 15 и повече навършени години, участвали в поне един вид обучение, е 555,7 хиляди, като 268,4 хиляди от тях са мъже, а 287,3 хиляди са жени. В сравнение с предходната учебна година броят на учениците в общото образование през 2013/2014 г. се увеличава с 1,5 хил., или с 0,2 на сто.

Ранното чуждоезиково обучение все повече навлиза в началния етап на основното образование. Относителният дял на децата в общообразователните училища, изучаващи чужди езици в началните класове (I-1V), е 82,8%. Най-голям е делът на изучаващите английски език – 89,2% от тези, които изучават чужди езици.

Значително се увеличава броят на лицата на възраст 16 и повече години, записани в програми за професионално обучение срещу заплащане за придобиване на степен на професионална квалификация в центрове за професионално обучение, професионални гимназии и професионални колежи.

В сравнение с предходната учебна година броят на записаните курсисти се увеличава общо с 4,6 хил. души, или с 18,9%, което илюстрира желанието на лицата за повишаване или придобиване на нова квалификация и предоставя допълнителни възможности на пазара на труда.

Като цяло текущата демографска ситуация в страната се характеризира спродължаващо намаляване и застаряване на населението, ниска раждаемост и задържащо се високо равнище на общата смъртност. Като положителни тенденции през 2013 г. могат да се отчетат намаляващата обща и детска смъртност и увеличаващата се средна продължителност на живота на населението.

От Министерски съвет посочват, че едно от най-големите предизвикателства в следващите десетилетия ще бъде осигуряването на възможност за приемане и посрещане на последствията от застаряването на работната сила и насърчаване на заетостта на възрастните хора.

Икономическите последици от застаряването на населението върху пазара на труда и неговото функциониране са многопосочни: очаква се да намалява количеството и качеството на труда; неблагоприятно ще бъде отражението и върху неговата цена, а оттам и върху конкурентоспособността на бизнеса и икономиката, качеството и производителността на труда.

Очакват се промени в образователното равнище на работната сила, професионалните компетенции и адаптивност към промените, въздействия върху стабилността на социалните системи и др.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *