Орешарски пак хвана Борисов в лъжа за европейските пари

Степента на усвояване на европейските фондове вероятно щеше да бъде по-голяма, ако не бяха допускани системни грешки и нередности в обществените поръчки, главно на общините бенефициенти, идентифицирани от органите на ЕК при одитите за периода 2010 – 2013 година. Слабости, заради които бяха временно спирани плащанията по оперативна програма „Околна среда“. Това заяви Пламен Орешарски в отговор на обвинението на премиера Бойко Борисов,публикувано въвFacebook,че „ако не е бил експериментът „Орешарски“, страната е щяла да усвои изцяло европейските средства.

Пламен Орешарски коментира още, че в рамките на неговия мандат България е постигнала най-високите темпове на усвояемост на европейските средства.

„Тази година е последната от усвояването на европейските фондове от програмния период 2007-2013 година. Наскоро ЕК потвърди, че страната ни ще реализира 76.3% от средствата, до които имахме достъп. Погледнато безпристрастно, успеваемостта не е толкова лоша, колкото може да се очаква за нов член на ЕС, без никакъв опит в управлението на структурните фондове“, смята Орешарски.

По думите му неутрален поглед показва, че за изтичащите 9 години най-високото темпо на усвояване на европейските фондове е регистрирано в периода 31.03.2013 – 25.07.2014 година.

Това показват два от ключовите индикатори – сертифицираните разходи за целия период от началото на 2007 година до 31.03.2013 година са само 33%. Същите достигат 56% към 25.07.2014 година. Така за 6 години са сертифицирани 33%, а за малко над 1 година – 23%. Реално изплатените суми за целия период до 31.03.2013 година са едва 40%, докато само след малко повече от година, към 25.07.2014 г. възлизат на 64%, отбелязва Орешарски.

Бившият премиер напомня, че основната работа по изработването на Споразумението за партньорство, касаещо настоящия програмен период, е извършена от неговия кабинет.

Той критикува настоящите управляващи за забавяне одобрението на новите оперативни програми. „За съжаление и досега все още не са одобрени няколко оперативни програми, подготвени и предадени в ЕК преди година, заради ненужни корекции и промени в тях, извършвани в периода след това“.

Данните на Генерална дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия сочат, че страната ни изпреварва Румъния с 15% по темп на усвояване на средствата от европейските фондове. Отличникът в това отношение е Естония с 94.9%.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *