Основната критика в доклада на ЕК пак ще е за корупцията

Основната критика към България в поредния доклад на Европейската комисия, който ще бъде огласен в сряда, отново ще е за липсващите резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта, както и за организираната престъпност. Това научи „Сега“ от свои източници, запознати с черновата на документа, която от събота е в София.

На управляващите не е отправена директна препоръка за създаването на специализирано звено за борба с корупцията. Записано е обаче, че в България липсва орган, който да се справи с явлението. И се препоръчва засилване капацитета на прокуратурата за работа в тази сфера.

Комисията препоръчва да се засили контролът върху изпълнението на мерките за неотклонение, така че да не се стига до това престъпници с влязла в сила присъда да успяват да изчезнат, преди да бъдат пратени в затвора. Подобни критики имаше и в миналия доклад. „Никой не пое отговорност, нито пък се предприеха стъпки да се гарантира, че това няма да се повтори“, пишеше преди година. Ситуацията и сега не се е подобрила.

Един от казусите в доклада е изчезването на тефтерите на бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Бележниците му със записки кой да бъде „ударен“ и „оправен“ изчезнаха от колата на експерт графолог преди месеци и от тях и до днес няма следа.

Висшият съдебен съвет (ВСС) е сред институциите, които търпят най-сериозни критики в доклада, научи още „Сега“. Това не е изненада, като се има предвид серията от скандали, забъркани от съвета в последната година. Така например казусът „гнили ябълки“, който нашумя в последния месец и катализира масовото съдийско недоволство срещу управлението на Софийския градски съд, се споменава в черновата. Препоръчва се реорганизация на ВСС.

Изненадващо в черновата на доклада няма нищо за медийната свобода. Както обикновено, критиките на Брюксел не са придружени с посочване на отговорни лица.

Положително е оценена приетата от правителството и парламента стратегия за продължаване на съдебната реформа, но се отчита, че това все още са само намерения.

Според запознати докладът за България ще е много по-мек, отколкото се очакваше, и е направена разлика между управленията преди и след изборите. От комисията отчитат това, че правителството само е назовало проблемите на страната, твърдят източниците на „Сега“. За сметка на това обаче докладът за Румъния не бил толкова хвалебствен, колкото в северната ни съседка се надяват. Запознати смятат, че това може да бъде разчетено като знак, че въпреки всичко мониторингът за двете страни няма да бъде разделен и намалява вероятността Румъния да влезе в Шенген преди България.

ПОУКИ

Основните изводи от предишния доклад – от януари 2014 г., бяха, че България е капитулирала в борбата с корупцията по висшите етажи на властта и с организираната престъпност, че ключовите назначения в областта на правосъдието и вътрешния ред се извършват непрозрачно, а процедурите са формално публични. В документа в прав текст беше казано, че не са изпълнени старите препоръки на комисията.

Миналият доклад отбелязваше, че нито парламентът, нито прокуратурата са направили нещо съществено срещу корупцията, заради която всъщност беше създаден механизмът за сътрудничество и проверка. След тази констатация са изредени купищата държавни институции, издържани от данъкоплатците, които нямат особена ефективност или направо са излишни, като специално е откроен БОРКОР. Според ЕК само една институция трябва да координира борбата с корупцията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *