Проф. Ганчо Ганчев: Нуждаем се от сериозно преосмисляне на икономическата политика

Проблемите с данъчното облагане са централни в повечето велики страни като започнем със САЩ, Франция и т.н. Във всички държави в процеса на кризата имаме едно придвижване към прогресивно подоходно облагане. Това каза икономистът проф. Ганчо Ганчев в предаването „Преди всички“.
Нашето предложение е максималният данък да бъде от порядъка на 30%. Между другото, данъчното облагане, което имахме преди въвеждането на плоския данък беше сравнително добро, т.е. нямаше особена нужда от точно тази промяна и тя доведе до недостиг на средства и до липса на възможност за въвеждане на ефективна социално-икономическа политика. Необходимо е да направим една равносметка на икономическото развитие от началото на прехода досега. През 1990 година бяхме почти 9 млн. население, сега ще спаднем под 7 млн. Имаме огромна емиграция на работници. Може би над 1-2 млн. българи работят в чужбина. Тази година за първи път броят на работещите и пенсионерите практически се изравни. Това е един изключително неприятен показател, който може би няма в нито една друга държава в света, т.е. имаме крайно негативни процеси, свързани с опасност от перспективата от изчезването на българската нация като причините за това са икономически и очевидно се нуждаем от много сериозно преосмисляне на икономическата политика. Данъчното облагане е само началото на една поредица от дискусии, обясни проф. Ганчев.
Според икономиста е важно преди изборите да се обърне внимание на проблемите в икономическата политика, за да се разбере по какъв начин биха реагирали политиците. Проф. Ганчев обясни, че е необходим нов консенсус между политическите сили относно стратегическите цели на социално-икономическата политика на страната.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *