Публични дружества с участие на офшорки ще могат да притежават земеделска земя

Вече няма да има ограничение за публичните дружества с участие на офшорки да притежават земеделски земи у нас. Въведената през февруари по предложение на БСП глоба за тези компании отпадна, след като депутатите приеха промени в Закона за пазарите на финансови инструменти.

Предложението за публичните дружества и правото да притежават земя беше внесено в последния момент от Реформаторския блок (РБ) и това предизвика спор в пленарната зала.

Преди това – в петък, отново реформаторите прокараха удължаване на гратисния период за неналагане на глоби по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи до 1 октомври, въпреки че първоначалното искане беше датата да е 1 май.

Мотивите на РБ са, че откакто беше решено да се плащат глоби, публичните дружества са започнали да продават притежаваните от тях земеделски земи и то на безценица. От това борсата вече е загубила 100 млн. лв., посочи Мартин Димитров от РБ. По думите му най-потърпевши са частните пенсионни фондове.

„Публични дружества са тези, които се листват на борсата и не могат да контролират кой купува акциите им. Така офшорка може да купи една акция и при това положение дружеството ще дължи глоба – 100 лв. на декар при първо нарушение и 300 лв. на декар при повторно нарушение“, обясни Делян Добрев от ГЕРБ.

От ДПС обвиниха РБ и ПФ в лобизъм и попитаха Валери Симеонов какъв патриот е, след като се обявява за продажба на български земи на чужденци. Той пък им отвърна, че като държат на ограничението за собственост върху земеделските земи, обслужват „КОЙ и майка му“.

От ДПС пък се заканиха да дадат на етичната комисия в парламента депутатите от РБ Петър Славов и Борис Станимиров. Причината за това е, че двамата взеха активно участие в дебата по закона, без обаче да декларират конфликт на интереси, какъвто видяха от движението.

Станимиров има акции в редица компании, които се търгуват на Българската фондова борса, а Славов има акции в една банка, която също се търгува на борсата, обяви Станислав Анастасов от ДПС.

Веднага след въвеждането на глобите през февруари Асоциацията на дружествата със специална инвестиционна цел, работодателски организации, организациите на инвестиционните посредници и на публично търгуваните дружества, на пенсионно-осигурителните дружества и Българската фондова борса (БФБ) настояха публичните дружества да бъдат изключени от новите постановки в Закона за земеделските земи. Основният им аргумент беше, че публичните дружества нямат контрол над това кой купува акциите им.

Промените предвиждаха санкциите да бъдат налагани както на офшорни собственици на ниви, както и на собствениците с чуждестранно участие извън Европейския съюз (ЕС).

В крайна сметка решение на проблема се намери с промени в Закона за пазарите на финансови инструменти.

Междувременно ЕК стартира процедура срещу България заради ограничения за инвеститорите в земя.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *