САЩ безсилни срещу иранските бункери

Според информация на изданието експерти на Пентагона са стигнали до извода, че мощността на неядреното въоръжение на САЩ е недостатъчно, за да се унищожат укрепените подземни обекти на територията на Иран.
Изпитанията показали, че със задачата няма да се справи и 13.6-тонната противобункерна бомба GBU-57, известна като МОР (Massive Ordnance Penetrator), влизаща в арсенала на ударните средства на стратегическите бомбардировачи Б-52 и невидимите Б-2.
Тази бомба е разработена специално за поразяване на подземни укрепления за укриване на ядрени разработки в Иран и КНДР. При изпитанията обаче станало ясно, че много от подземните обекти в Иран се намират прекалено дълбоко – до 80 м дълбочина – или са оборудвани с допълнителни средства за защита. Според известните данни дълбочината на проникване на GBU-57 е до 60 м, в случай на скална почва, до 40 м, а при особени случаи и по-малко.
WSJ посочва, че през януари 2012 г. Министерството на отбраната на САЩ е поискало от Конгреса допълнително финансиране от около 80 милиона долара за усъвършенстване на МОР.
Сега ВВС на САЩ разполагат с около 20 бомби GBU-57. С производството им се занимава компанията Боинг. Общата стойност на програмата за създаването им се оценява на 330 милиона долара. На МОР се гледа като на „резервен вариант“ в случай на непредвидени усложнения, свързани със спирането на ядрената програма на Иран.
САЩ и западните страни подозират Иран, че под прикритието на програма за мирен атом разработва ядрено оръжие, което Техеран отрича. Срещу ислямската република вече действат четири резолюции за санкции на Съвета за сигурност на ООН.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *