Управляващите се отказаха да приватизират държавните болници.

Здравният министър Петър Москов бе принуден да се откаже от идеята си да пусне за приватизация големите държавни болници. От негово име премиерът Бойко Борисов обяви, че предвидените поправки в Закона за лечебните заведения, които отменят мораториума върху продажбата на 72 университетски и областни болници и санаториуми, ще бъдат оттеглени, за да има консенсус сред политическите сили по останалите промени в здравния сектор.

Изненадващо вчера сутринта на председателския съвет в парламента се появиха премиерът Борисов и здравният и социалният министър Петър Москов и Ивайло Калфин. Те са апелирали към всички ПГ да подкрепят предлаганите изменения в Закона за лечебните заведения и в Кодекса за социално осигуряване. От БСП са поискали да се оттегли цялата глава за приватизация на болниците, а министър Москов отговорил, че това е възможно, разказа след това съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов. Самият Москов обясни единствено, че инициативата за срещата е била на премиера, а целта е била министрите да аргументират пред депутатите реформите. Управляващите искат двата ключови закона да бъдат разгледани от НС преди лятната почивка.

По-късно по време на блиц контрола Борисов потвърди, че Москов е поел ангажимент да изтегли поправките за приватизацията, „за да търсим подкрепа във всички други сфери, максимално да реформираме системата“.

Основната промяна в Закона за лечебните заведения, предложен от МЗ, е здравната каса да може да сключва селективно договори с болниците, а не както сега – с всеки, който поиска. За целта ще се направи национална здравна карта, в която ще се опише в кои области има излишък и в кои – недостиг на лекари и болници. На местата, където лечебниците са в повече, касата ще подбира кого да финансира чрез критерии, определени от МЗ. Освен това в градовете с излишък нови болници няма да могат да работят с НЗОК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *