Цената на петрола тръгна нагоре

Цените на петрола се повишиха, след като станаха ясни данните за американските запаси, които отчетоха забавяне на темпа си на растеж, информира агенция „Ройтерс“.

Цената на американския суров петрол се повиши с 52 цента, стигайки до $ 36,86 за барел. Сортът Brent поскъпна с 39 цента до $ 39,13 за барел.

Поскъпването на суровината идва, след като петролът отчете поевтиняване с около 2% по време на предходната сесия.

Данните на Американския петролен институт показаха, че в САЩ запасите от суров петрол са нараснали с 1,5 млн. барела миналата седмица. Това е два пъти по-малко от очакванията от анализаторите. Регистрирано е най-слабото увеличение на резервите през последните четири седмици.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) прогнозира, че глобалното търсене на „черното злато“ през настоящата година ще бъде по-слабо от предходните ѝ очаквания, тъй като доставките от страна на конкурентите могат да се окажат по-устойчиви на ниските петролни цени, увеличавайки по този начин сръхпредлагането през 2016 година.

Според последния месечен доклад на организацията, търсенето на суров петрол, добиван от ОПЕК, ще бъде средно около 31,52 млн. барела на ден, което представлява понижение с 90 хиляди барела спрямо нейната прогноза през февруари за 31,61 млн. барела.

През февруари страните-членки на ОПЕК са изпомпвали ежедневно 32,28 млн. барела – спад със 175 хиляди барел спрямо първия месец на годината.

В доклада също така се посочва, че ако петролният картел продължава да изпомпва петрол във февруарските нива, свръхпредлагането през 2016 година ще достигне 760 хиляди барел на ден, което представлява повишение спрямо 720 хиляди барел, според предишния месечен доклад.

ОПЕК отбелязва, че досегашната прогноза за намаляване на добивите със 700 хил. барела на ден до 56,39 млн. барела от страните производителки извън организацията, вече е обект на по-голяма несигурност, визирайки усилията на отделните производители да запазят текущата добивни нива.

В същото време ОПЕК запази без промяна досегашната си прогноза за растеж на глобалното търсене на ценната суровина с 1,25 млн. барела на ден до средно 94,23 млн. барела ежедневно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *