126% ръст на отпуснатите от ЕИБ кредити за България през 2014 г.

Общият размер на отпуснатите от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) заеми в България през 2014 г. възлиза на 610 млн. евро. Това е ръст от близо 126% за година. За последните пет години (от 2010 г. до 2014 г.) банката е предоставила общо близо 1,3 млрд. евро за влагане в инвестиционни проекти от значение за икономическото развитие на страната. Обобщените данни обяви на пресконференция вицепрезидентът на финансовата институция Ласло Бараняй, на която бяха обявени дейността на банката в България през 2014 г. и бъдещите планове за финансова подкрепа.

Дейността на банката в страната обхваща всички значими икономически сектори от основна инфраструктура в транспорта, съобщенията, енергетиката и околната среда до производствената дейност и услугите, в т.ч. подкрепа за малки и средни предприятия (МСП) с посредничеството на местните финансови институции. От стартирането на дейността на ЕИБ в България в началото на 90-те години на миналия век договореното финансиране достига 4,3 млрд. евро.

По кредитни портфейли заемите за последните пет години се разпределят така: раздадените кредити към малките и средните предприятия (МСП) от общия кредитен портфейл на ЕИБ в България заемат най-голям – 49%. Делът на кредитите към секторите транспорт и телекомуникации е вторият най-голям – 26%, а трети е екологичният сектор. Делът на заемите към секторите индустрия, услуги и селско стопанство възлиза на 7%, а този на енергетиката – само 0,2 на сто.

В номинално изражение ЕИБ подпомогна допълнително достъпа на българските МСП и общини до средства, които възлизат на 1,18 млрд. евро от началото на дейността на банката в страната през 1990 г. Само през 2014 г. чрез посредничеството на три български партньорски финансови институции банката подписа отпускането на заеми в размер на 110 млн. евро.

Освен това през миналата година ЕИБ предостави заем на стойност 500 млн. евро за съфинансиране на приоритетни проекти по оперативните програми „Транспорт“ и „Околна среда“, осъществявани по линия на европейските фондове за програмния период 2014-2020 г. Част от средствата са използвани за модернизация на жп линията Септември-Пловдив, уточни Бараняй.

По неговите думи ЕИБ ще има ключова роля и по линия на плана „Юнкер“. Според вицепрезидента на банката, финансовата институция може да подкрепи програмата за енергийна ефективност, изграждането на интерконекторна газова връзка между България и Гърция, управлението на отпадъци и проекти за пречистване на водата, както и градския транспорт и по-конкретно – проектът за интелигентно управление на трафика в София, подписан през януари 2015 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *