170 млн. лв. е печалбата на банките през първото тримесечие

През първото тримесечие на 2010 г. балансовите активи на банковата система нарастват с 0.5 млрд. лв. /0.7%/, а в рамките на една година увеличението е с 2.2 млрд. лв. /3.1%/, сочат данни на Българската народна банка /БНБ/.

Съществен принос за тримесечното нарастване имат средните и малките кредитни институции, което води до леко намаление на пазарния дял на групата на петте най-големи банки /57.4% в края на март 2010 г./. Делът на местните кредитни институции достига 16.5% от активите на системата за сметка на свиването на дела на дъщерните банки от ЕС до 76.2%.
Относително се запазват пазарните позиции на клоновете на чуждестранни банки от ЕС /4.3%/, на банките и на клоновете на банки извън ЕС /съответно 2.3% и 0.7%/. Динамиката не предизвиква промени в състава на групите и позиционирането на отделните кредитни институции. Запазва се и съществуващата акционерна структура на банковата система, като не са открити процедури или издавани разрешения в тази връзка.
Брутните кредити и аванси нарастват с 0.6% през тримесечието. Тази динамика на позицията се определя от увеличаването на вземанията от кредитни институции и намаляването на корпоративните кредити и потребителските заеми. Кредитите за предприятия отбелязват слабо понижение с 0.4%. Експозициите на дребно също леко спадат под влияние на свиването в потребителските заеми /1.1%/ и слабия растеж на жилищните ипотечни кредити /0.6%/.
Към март делът на кредитите за предприятия в брутните кредити и аванси е 54.1%, на потребителските заеми – 15.9%, а на жилищните – 15%. Валутната структура на общия кредитен портфейл показва нарастване на частта в евро до 58.6% и намаление на тази в левове – 37.6%.
Размерът на привлечените средства остава стабилен, като в рамките на тримесечието е налице нарастване с 0.3%, а за една година – с 1.7%. За периода януари – март депозитите от населението се увеличават с 0.9 млрд. лв. /3.7%/, а средствата от институции, различни от кредитни – с 0.3 млрд. лв. /1.8%/. В резултат делът на ресурса от граждани и домакинства достига 42.2% от общата сума на привлечените средства в края на март, този от институции, различни от кредитни, – 31.2%, а от кредитни институции намалява до 23.1%. Приносът на ресурса от нерезиденти в общата сума на привлечените средства е 26.7%.
За разлика от кредитите във валутната структура на привлечените средства се наблюдава намаляване на компонента в евро /от 58.7% на 57%/ и нарастване на този в левове и в други валути /съответно до 36.7% и 6.3%/.
Продължи процесът на нарастване на класифицираните кредити, като това е по-ясно изразено при корпоративния сегмент. Макар темпът на растеж на общите класифицирани кредити да е по-висок от отчетения през четвъртото тримесечие на 2009 г., той е съпоставим с регистрираните стойности за второто и третото тримесечие на предходната година.
В рамките на периода януари – март 2010 г. кредитите с просрочие над 90 дни също се увеличават и достигат 7.8% от кредитния портфейл на системата.
Нарастването на проблемните експозиции е съпроводено с допълнителни разходи за обезценка и заделяне на специфични провизии за кредитен риск. Показателят за покритие на кредитите с просрочие над 90 дни с провизии е 78.8%, като нивото е индикатор за наличие на приемлив буфер в системата.
Същевременно банките продължават да следват политиката си за активно управление на кредитния риск, за което свидетелства нарастването на размера на предоговорените и преструктурирани експозиции. 
Банковата система реализира положителен финансов резултат за първите три месеца на 2010 г. в размер на 170 млн. лв., който съдейства за запазване на съществуващите буфери. Въз основа на отчетената печалба системата постига възвръщаемост на активите /ROA/ и на капитала /ROE/ съответно 0.96% и 7.49%.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *