2 милиона българи ще плащат вече по-високи осигуровки

Около 2 млн. българи ще плащат по-високи осигуровки през тази година, въпреки че осигурителната тежест не се увеличава директно. Това прави над 65 % от работещите. За първи път от много години минималните осигурителни прагове са увеличени в почти всички икономически сектори, тъй като държавата наложи административен ръст там, където работодатели и синдикати не постигнаха споразумение. Повече ще плащат и хората, които се осигуряват върху максималния осигурителен доход, както и земеделци и тютюнопроизводители, за които се вдига минималната осигуровка. Приходите за НОИ и НЗОК ще са за около 80 млн. лева месечно.

Размерът на социалните и здравните осигуровки и през тази година не се променя, но се променя осигурителният доход. За родените след 1959 г. се запазва общата ставка от 30.3% за социално и здравно осигуряване. От тях 12.9% са за сметка на служителя, а 17.4% – за сметка на работодателя. За общо заболяване и майчинство ставката остава 3.5%, за безработица – 1%, за пенсия – 17.8%, като 5% от тях отиват за допълнителна пенсия в универсален фонд за родените след 1959 г. Здравните осигуровки остават 8%. Осигурителната тежест се разделя в съотношение 60:40 за работодателя и работника.

Средно с 4 на сто се увеличават минималните осигурителни прагове във всички 85 икономически дейности. В тях са заети 1.924 млн. българи, но те се осигуряват над тези прагове. За 987 000 работници в 42 икономически дейности синдикатите и работодателите постигнаха споразумения за ръст от 4 на сто. Това увеличение бе разпространено служебно и върху останалите икономически сектори. До миналата година кабинетът оставяше секторите без споразумение без увеличение.

Работодателите предупреждават, че когато се вдигат минималните прагове, се налага да стимулират поне със същия процент и по-ценните си и съответно по-скъпоплатени служители, за да ги запазят. А според справка на Института за пазарна икономика половината от заетите извън София се осигуряват на минималния праг. От НОИ са пресметнали, че в бюджета на Държавното обществено осигуряване ще дойдат 35.4 млн. лв. повече приходи само от ръста на минималния осигурителен праг за всички близо 2 млн. души заети.

Отделно 97 хил. високоплатени служители ще бъдат засегнати от ръста на максималния осигурителен доход, защото те получават над 2400 лв. От 1 януари той вече е 2600 лв. (с 200 лв. повече спрямо миналата година). Финансовият ефект, който се чака в НОИ от това увеличение, е 30.8 млн. лв. за ДОО-то и 12.3 млн. за здравната каса. От тези хора държавата ще прибира по 787.80 лв. месечно.

Около 33 хил. земеделски и тютюнопроизводители също ще плащат по-високи осигуровки, защото техният минимален осигурителен доход също се вдига с 60 лв. и от тази година вече е 300 лв. Не бяха представени разчети колко ще са допълнителните приходи от увеличения минимален доход на тази група хора. През първите девет месеца на миналата година средният осигурителен доход на тази група е бил 245.64 лв. Приходите от осигурителните вноски са над 11.1 млн. лв. Първоначално ГЕРБ смяташе да вдигне драстично минималната осигуровка за тези хора на 420 лв., но впоследствие се отказа. Прогнозите бяха, че при такъв ръст броят на осигуряващите се ще падне до малко над 25 000 души. Намерението на управляващите е от 2016 г. минималният осигурителен праг за тази група да стане поне колкото минималната заплата, за да могат те да получават минималната пенсия.

През тази година се запазват минималните прагове за самоосигуряващите се, които са 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв. според размера на облагаемия им доход през 2013 г.

Минималната заплата ще се увеличи на два пъти, откъдето също би следвало да влязат допълнителни постъпления в НОИ от осигуровки. От началото на годината тя е 360 лв., а от 1 юли ще се увеличи с още 20 лв. на 380 лв. Миналата година заетите на минимална заплата бяха около 290 хил. души.

НАКАЗАНИЯ

От тази година умишленото укриване на осигуровки за здраве и пенсия се наказва със затвор. Служителите няма да носят отговорност. Работодател, който укрие здравни и социални осигуровки в големи размери – тоест над 3 хил. лв., се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до 2 хил. лв. Ако недекларираните вноски са над 12 хил. лв., наказанието е затвор от две до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на фирмата. Според синдикатите тази мярка, за която те отдавна настояват, ще донесе между 150 и 200 млн. лв. годишно допълнителни приходи в касите на здравното и общественото осигуряване.

Стажът за пенсия се увеличава с 4 месеца

Парите на възрастните ще се осъвременят с 1.9% от юли, таванът ще се вдигне на 910 лв.

Десислава Колева

Единствената новост в условията за пенсиониране през тази година е увеличаването на стажа за масовата трета категория. И през тази година възрастта за пенсия за тези хора се замразява, но необходимият стаж се увеличава с 4 месеца. Така мъжете ще излизат в пенсия на 63 години и 8 месеца с 38 години стаж. Жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца със стаж от 35 години. Хората, които нямат достатъчно стаж, ще могат да се пенсионират на 65 години, но изискването е да имат поне 15 години действителен трудов стаж. От тази година няма да е необходимо хората, които искат да се пенсионират, но и да продължат да работят след това, да напускат работа.

За работещите тежък труд условията за пенсиониране не се променят. Миньорите и други работници от първа и втора категория труд ще продължат да получават пенсията си от НОИ и през тази година, като натрупаното по индивидуалните им партиди ще бъде прехвърлено от професионалните фондове в държавния. Държавното обществено осигуряване ще трябва да доплати 21.3 млн. лв. за пенсиите на новите пенсионери от първа и втора категория труд, защото в партидите на тези хора няма достатъчно средства. Причините са няколко – тези хора имат стаж и отпреди 2000 г., когато осигуровките им са се превеждали изцяло в НОИ, работодателите не са им превеждали редовно осигуровките във втория стълб или не са се осигурявали през цялото време.

Въпреки критиките на Европейската комисия и тази година не е предвидена възраст за служителите в специалните ведомства. Военни, полицаи и магистрати ще продължат да се пенсионират с единственото изискване за 27 години стаж, от които 2/3 – действителен. Според данните на социалното ведомство през 2013 г. средната възраст на пенсионерите от специалните ведомства е 50 години и 5 месеца.

Средният размер на пенсията през тази година според разчетите на НОИ ще е 320 лв. при 309 лв. за миналата година. Всички пенсии ще бъдат осъвременени от 1 юли със средно 1.9% по швейцарското правило. Чак от средата на годината е планирано да се вдигне таванът на максималната пенсия от 840 лв. на 910 лв., въпреки че максималният осигурителен доход се увеличи на 2600 лв. още от 1 януари, а по закон максималната пенсия трябва да е 35 на сто от него. Минималната пенсия за стаж и възраст се увеличава от 154.50 лв. на 157.44 лв. от средата на годината. Пенсията за старост става 115.15 лв. от юли (при 113 лв. в момента). Осъвременяването на пенсиите от средата на година ще струва на НОИ малко над 94 млн. лв., а вдигането на тавана – още 22 млн. лв. допълнителни разходи.

От 2015 г. се отменя втората инвалидна пенсия, която е в размер на 25% от социалната пенсия за инвалидност и се дава на пенсионери с над 70% неработоспособност. Отпуснатите до края на миналата година пенсии обаче ще продължат да се изплащат. Финансовият ефект от отпадането на втората пенсия не е особено голям – за тази година ще се спестят 7.3 млн. лв., а до 2017 г. – още 55 млн. лв. Има и друга промяна – за отпускане на инвалидна пенсия през тази година вече има изискване за минимален действителен трудов стаж.

СРОК

2015 г. ще е поредната година, в която ще се чакат реформи в пенсионната система. Управляващите си дадоха срок до 31 март да изготвят цялостна концепция за промени. Тя трябва да включва не само стъпките за увеличаване на възрастта и стажа за трета категория, но и увеличаване на годините за пенсия за работещите тежък труд, както и диференцирана минимална възраст за пенсия на служителите на МВР, МО и правосъдното министерство. Освен това трябва да се вземе решение и за ограничаване на злоупотребите с инвалидните пенсии, размера на осигуровките и прочие. Ако се постигне консенсус със социалните партньори, е възможно за първи път да има промени в условията за пенсиониране още в средата на годината.

Попълването и подаването на данъчните декларации става по-лесно

Таня Петрова

По-малко бумащина и по-лесно деклариране и плащане на данъците. Повече контрол върху общините и събираните от тях местни данъци и такси. Облагане на извънредните разходи на депутатите. Това са част от акцентите в промените в данъчното законодателство за 2015 г.

Новост в данъчната кампания тази година са преработените и съкратени като обем данъчни декларации за физическите лица и фирмите. Основното тяло на данъчната декларация за доходите на физическите лица е съкратено на 4 страници, но извън тях остават приложенията. Досега основната част на декларацията бе от 7 страници. От НАП уточниха, че декларациите са не просто съкращавани, но и преработени и препоръчаха внимателно да се четат указанията за попълването им. И тази данъчна кампания ще има опция за електронно попълване на декларацията на сайта на НАП, така че да се избегне в максимална степен възможността за грешки.

Сериозна промяна през 2015 г. е възможността за подаване на декларациите онлайн, без ползване на електронен подпис. С промени в данъчно-осигурителния процесуален кодекс бе допуснато декларации в НАП да се подават и с персонален идентификационен код. Той се получава безплатно от офисите на НАП по постоянен адрес. Получилите ПИК ще могат да ползват и други електронни услуги, като например да следят осигурителния си доход, информация за членство в пенсионен фонд, натрупани задължения към НАП. Агенцията предоставя възможност и за плащане на задължения по електронен път, като за целта отново не е нужен електронен подпис, само регистрирана карта в epay.bg.

Паралелно с въвеждането на нови електронни услуги се променят условията за ползване на отстъпки при предсрочно подаване на декларация и плащане на данъци. Отстъпката вече няма да се ползва при подаване на декларациите по хартиен път. 5 на сто намаление вече ще ползват само лицата, подали декларация по електронен път до 31 март и довнесли всички задължения до крайния срок – 30 април.

В закона за местните данъци и такси основната промяна е затягането на режима при събиране на данъка върху превозните средства. Този данък лесно се избягва заради липсата на връзка между регистъра на МВР на превозните средства и общините. Занапред информацията от регистъра на вътрешното министерство ще се предава ежедневно на МФ, което на свой ред има система за автоматичен обмен на данни с общините. Общините ще са длъжни да информират ежедневно финансовото министерство за събираните от тях данъци и такси и мерките за обезпечаване на възникнали вземания. До 30 март сдружението на общините и финансовото министерство трябва да са разработили отложената м.г. нова методика за изчисляване на такса смет.

ЗА ДЕПУТАТИ

Основната промяна в закона за корпоративното подоходно облагане е облагането с данък на допълнителните разходи на народните представители – така наречените безотчетни пари на депутатите. Данъкът от 10% върху разходите ще се декларира и внася до 31 декември на съответната година. От 2015 г. облагаеми, с данък от 8%, стават доходите от лихви от всички видове банкови сметки. Досега с данък се облагаха само срочните депозити.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *