30% е вече разликата между предлагани и очаквани заплати

Прогнозите за развитието на пазара на труда през следващите шест месеца на годината са повече от песимистични, коментираха анализатори пред Класа. В момента пазар на труда реално няма заради разликата в предлаганата и очакваната заплата, която надмина 30%, съобщи Светлозар Петров, управител на един от най-големите портали за работа Jobtiger. Работодателите предлагат много по-ниски заплати, а кандидатите са принудени да правят компромис. В производството кандидатите очакват 1000 лева, а реално най-често има предложения за 600 лева. Във финансовия сектор офертите на работодателите гравитират около 600 лева месечна заплата, въпреки че кандидатите се надяват на 900 лева. Много работодатели се възползват от кризата и наемат квалифицирани кадри за по-ниско заплащане.

Българската икономика вече усеща ефектите на кризата – заради свиването на пазарите продукцията намалява, а това понижава приходите. В резултат компаниите съкращават разходите, като първото нещо е да прехвърлят работниците на половин работен ден. Следват платените и неплатените отпуски, а последната мярка е освобождаване на персонала.

В близките два месеца ще има затишие на пазара на труда, смята Васил Велев от Monday – фирма, която е партньор на консултантската компания Hewitt Assotiates. Въпреки увеличаването на цената на металите няма да има възстановяване в тежката и добивната индустрия. Търсенето на хора в сектора на услугите ще бъде също по-слабо, единици ще са инвестиционните фондове, които ще използват кризата, за да завладеят нови пазари. В банковия сектор увеличаването на депозитите няма да компенсира почти спряното кредитиране. Стабилно е търсенето на работна ръка в телекомите. Раздвижване има при подбора в сферата на туризма, добре се развива секторът на бързооборотни стоки, най-вече са добре продажбите на храни и напитки. Магазини като Меркантор и Карфур дори разширяват веригите си. Най-активни в подбора на персонал са фармацевтичните компании.

Тенденция за възстановяване няма, обясни Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Въпреки милиардите, които се наливат в световните икономики, дръпването напред е съмнително. За да се усетят ефектите в реалната икономика, са необходими между 10 и 18 месеца, а оттам още поне 12 месеца трябват за стабилизация на пазара на труда, каза Пламен Димитров, зам.-председател на КНСБ. Никакви признаци на подобрение не дава и вътрешният пазар. В момента по официални данни безработицата е малко над 7%, но реално хората без работа, в които влизат и самонаети с малък бизнес, са 10 – 11%, допълни той.

Безработицата през март 2010 г. реално ще е почти двойно повече от официалните данни, прогнозира Димитров. Ако към момента безработните са 120 000, още 160 000 души очаквам да отидат на борсата. В края на годината ще се изчерпят и средствата, които държавата дава на фирмите, за да задържат хората три месеца на половин заплата. Ще свършат и средствата, отделени по програмата за „Развитие на човешките ресурси“. Ще припомним, че работниците получават по 132 лева в продължение на пет месеца и още 1500 лева за обучение, ако останат във фирмата. Изчерпването на ресурсите ще съвпадне с пика на кризата в края на годината, когато се очаква по-голям срив на безработицата. Нарастването на фирмената задлъжнялост ще предизвика множество фалити на компании, което ще утежни положението, предупреди и Йорданка Велинова, експерт в БСК.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *