300 българи живеят по улиците в Хамбург, още много са на ръба на мизерията

Около 300 българи живеят буквално на улицата в Хамбург. Общият брой на нашите сънародници, които са на ръба на мизерията в немския град, обаче е неизвестен. Част от тях са настанени в приюти за бездомни. Това съобщи на среща с варненския кмет Иван Портних, почетният генерален консул наБългарияв Хамбург проф.д-р Герд-Винанд Имайер, който придружава делегация от немския пристанищен град в морската столица.

Проф. Имайер каза още, че за последното десетилетие броят на българите в Хамбург се е увеличил значително – от 4 000 на 20 000. По думите му голяма част от тях са отишли там, за да учат, впоследствие са се реализирали успешно и са създали семейства там. Поради това в Хамбург има българско училище и българска православна църква. Като проблем пред българските емигранти в Германия почетният консул определи това, че част от нашите сънародници не познават правата си и стават жертва на некоректни работодатели, които експлоатират техния труд.

Мелани Щело от делегацията работи с емигранти в организация „Места за надежда“, като 80% от бенефициентите й са българи. Там се организират безплатни курсове по немски език за хората, които нямат финансова възможност. Друг представител на делегацията е Робърт Велтман. Той е ръководител на ГЕВЕБЕО, социална служба в Берлин. Велтман посочи, че по инициатива на Мюнхен и Хамбург е сформирана група, която работи по проблемите на емиграцията на национално ниво.

Кметът Иван Портних разясни, че въпреки трудната икономическа обстановка общината винаги е водила отговорна социална политика. „Ще продължим да работим в тази насока и се надявам, добрите практики, които взаимстваме от вас, да ни дадат възможност да сме по-ефективни“, изтъкна кметът. Проф. Имайер поздрави Портних за отговорната задача, която е поел и допълни, че през последните 12 години работи усилено за България, Варна и Хамбург. „В Хамбург сме заинтересовани за България и се стараем да бъдат решавани проблемите. Приятелските отношения, които свързват Варна и немския град датират от 1994 г.,“ каза още почетният консул.

На срещата стана ясно, че темата за бездомните емигранти се възприема сериозно от немска страна. С това е свързано и посещението на делегацията, която иска да се запознае със социалната обстановка в България, чрез посещения на общински структури и запознаване с програми в социалната и превантивната сфера, както и създаване на контакти и свързване в мрежа на социалните институции по места. В програмата на посещението на делегацията са включени посещения на структури и програми, осъществявани от общинските дирекции „Превенции“ и „Социални дейности и здравно развитие“.

На днешната среща присъстваха още: зам.-кметовете д-р Лидия Маринова и Тодор Иванов, председателят на ПК“Социални дейности“ доц.д-рМедиха Хамза, зам.-районният прокурор Георги Банков, съдия Албена Славова, както и представители на дирекции „Превенции“, „Социално подпомагане“, Държавна агенция за закрила на детето, НПО-та.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *