40 млн. евро подкуп за Ахтисаари за косовската независимост?

Германската разузнавателна служба (БНД) е изпратила на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун доклад, в който се потвърждават съмненията, че косовските албанци са подкупили неговия специален пратеник за Косово Марти Ахтисаари с цел той да предложи независимост за провинцията, твърди излизащото в Баня Лука издание „Фокус“.

Според публикацията БНД е разкрила, че по лична сметка на Ахтисаари са били преведени 2 млн. евро, а на няколко пъти на финландския дипломат са били изплащани суми от милиони в брой, като се смята, че те са достигнали и до 40 млн. евро.

„Фокус“ посочва, че разследването е било водено от агента на БНД Лук Ниман по искане на Бан Ки Мун, който преди това бил получил информация за приети от пратеника подкупи.

Когато отишли в Косово, агентите на БНД разкрили ясни и зачестили връзки и комуникация между лидерите на албанската мафия, техни посредници и Марти Ахтисаари, разкрива босненското издание.

В материала се твърди, че е имало няколко обаждания до седалището на специалния пратеник от телефонни номера на албанския бизнесмен Пацоли.

Според публикацията разговорите от номерата на Пацоли са се отнасяли до транзакция от 2 млн. евро от швейцарска банка в Базел по сметка в кипърска банка.

Агентите на БНД били установили също така, че на 12 февруари пред сградата, в която се намира офисът на Ахтисаари, е пристигнал джип, собственост на албанското правителство. От него слезли две лица с куфари, в които според източници от сградата е имало пари.

Дванадесет дни по-късно в офиса на Марти Ахтисаари са били донесени още два такива куфара, но този път с черен мерцедес без регистрационни номера.

Агентите на БНД разкрили, че четирите куфара, обозначени като дипломатическа поща, без проверка са били прехвърлени във Финландия на домашния адрес на Ахтисаари.

Ако се установи, че специалният пратеник на ООН за Косово е бил подкупен да предложи независимост на областта, това ще хвърли сянка върху окончателното решение за статута й, заяви преди два дни Оливер Сулич, председател на сръбския парламент.

Според него е в интерес на Сърбия да продължи процеса на преговори и да се стигне до решение, което да удовлетворява и двете страни – и сръбската, и албанската.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *