400 млн. такса мощност събрани незаконно

Енергийният регулатор измисли нова мерна единица

След топлинните счетоводители прокуратурата може да подпука и комисията на Шушулов

Законна ли е била такса мощност, която плащахме до 2006 г.? За това се питат абонати на всички топлофикационни дружества в страната. Начинът, по който 4 години и два месеца се събираха пари за поддържането на котлите, вече бе отхвърлен от съда като незаконен. Това стана през 2003 г. по жалба на Федерацията на потребителите. Но както се казва, кучетата си лаят, керванът си върви – начисляваха ни такса мощност, докато влязоха в сила новите промени в Закона за енергетиката.

На подобно заседание през 2002 г. енергийният регулатор прие решението за такса мощност

ФОТО „СТАНДАРТ“Абонатите на парно в страната са плащали 4 години такса мощност, чиято законност се поставя под съмнение. Става въпрос за 400 млн. лева, с които вероятно са ужилени клиентите на всички топлофикационни дружества в страната. И това е станало с благословията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Облеченият в закон незаконен грабеж е започнал през април 2002 г. Тогава енергийният регулатор въвежда двукомпонентната тарифа за топлинната енергия. Едната част е реалната цена на топлото, а другата е сума за мощност. Тя се формира от цената за мощност плюс проектния топлинен капацитет на жилищната инсталация за топла вода и парно. Разгадаването на тази сложна формула вероятно е по силите само на малцина просветени в тайните на топлоподаването. Всъщност става дума за осигуряването на един постоянен приход на „Топлофикация“ заради постоянната й готовност да осигури парно на абонатите си. Това е все едно да си стоим вкъщи, но шефът да ни дава заплата, защото всеки момент сме готови да свършим някаква работа. И ако подобно обяснение все пак може да има някакъв резон, истински куриоз е мерната единица, по която плащаме такса мощност. Тя се начислява в лева за киловат за година (лв./квт/г.).

Има ли

мерна единица лв./квт/г.?

С отговора на този въпрос се е заел инж. Тодор Авджиев от София. Той изпратил писмо на Държавната агенция за метрология и технически надзор с молба да му дадат експертен отговор дали съществува мерната единица лв/квт/г. От агенцията му отговорили категорично – „единица квт/г. не отговаря по същество и като значение на изискванията на Наредбата за единиците и за измерване, разрешени за използване в България. Единиците за време, определени на основата на единиците на системата SI, са секунда, минута, час и ден. Единица за време „година“ не се разрешава за използване“. Писмото е подписано от председателя на Агенцията за технически надзор Катерин Катеринов. То потвърждава, че енергийният регулатор е наложил незаконна измервателна единица, по която са били принудени да плащат абонатите на топлофикационни дружества в цялата страна.

Това дава основание на Авджиев да съди ДКЕВР. „Искам да ми върнат надвзетите пари не заради самите тях, а защото не можем да си затваряме очите и да ни правят на маймуни“, обясни решението си Авджиев.

Мълчанието

на регулатора

На 15 януари се навърши точно 1 година, откакто Тодор Авджиев е изпратил писмо в ДКЕВР. В него той моли председателя на комисията професор Константин Шушулов да му обясни защо сума мощност се мери в квт/г. „Всеки, дори и малко технически грамотен човек, веднага ще попита: ако тази единица е законна, как ще се плаща при високосна и невисокосна година? Колко ще трябва да се бръкнем при месеците с различни дни – 28, 29, 30 и 31 дни?“, пита Авджиев. Вече година обаче енергийният регулатор мълчи дали въведената такса мощност е законна и дали съществува мерна единица „година“. И „Стандарт“ не получи ясен и категоричен отговор на тези въпроси. От ДКЕВР само отрекоха истинността на подобно твърдение. Единственият отговор от тях за законността на такса мощност бе толкова неясен, колкото и формулите за определяне цената и сметката за парното. „Такса мощност е икономическа категория и не подлежи на измервания съгласно Закона за измерванията и Наредбата за единиците за измервания в България“, обясниха от ДКЕВР.

Отворен обаче остава въпросът, след като е икономическа величина и не подлежи на измерване, защо за различните апартаменти в различните квартали на един и същи град се плащат различни суми за такса мощност?

Парите отивали и за заплати

Освен условно постоянните разходи на дружествата като амортизация, ремонт и поддръжка по преносната система с парите от такса мощност са плащани и заплати на служителите в топлофикациите в страната, установи проверка на „Стандарт“. Приходите от таксата са покривали неоправдано и други разходи, например за телефони и наеми, съобщи преди време и националният омбудсман Гиньо Ганев.

„Стандарт“ сезира прокуратурата

Вестник „Стандарт“ предаде на Софийската прокуратура всички документи, които водят до съмнения в законността на събираната такса мощност. Така магистратите, които подхванаха топлинните счетоводители след публикация в „Стандарт“, могат да вдигнат мерника и на енергийния регулатор.

„Интересно ми е как ДКЕВР за две седмици ще направи пълна проверка на топлофикациите“, коментира главният обвинител на София Николай Кокинов. Той вече започна разследване на дейността на топлинните счетоводители в столицата. Такава проверка се прави и в други градове на страната. „Ако установим нарушения или съмнения за такива в енергийната комисия ще започнем проверка“, категоричен е Кокинов.

Екип на „Стандарт“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *