500 млн. лв. за ремонти на язовирите

С решение на Министерският съвет Държавната консолидационна компания (ДКК) получава допълнително 500 млн. лв. от държавния бюджет.500 млн. лв. за ремонти на язовирите.

Резултат с изображение за язовири

От съобщението на правителствената пресслужба не става ясно за какво ще се използва въпросният половин милиард, а се казва само, че с тази сума ще бъде увеличен капиталът на ДКК. Няколко източника обаче потвърдиха пред „Капитал“, че средствата ще се използват за ремонт на над 400 язовира. По-късно от Министерството на икономиката изпратиха официална информация, която потвърди това.

На практика, в изпълнение на последните промени в Закона за водите, управляващите явно са решили именно ДКК да възлага обществените поръчки за поддръжка и реконструкции на хидротехническите съоръжения в страната. Проблемът е, че Държавната консолидационна компания е може би най-неподходящата структура за управлението на този финансов ресурс – непрозрачна е, няма опит в поръчки… А това реално освен безопасност ще е и наливане на половин милиард лева в строителни компании – нова скъпа дотация с пари на данъкоплатците след санирането. Другият порок е, че липсва информация защо сумата е толкова голяма, защо се дава накуп, кои конкретни обекти ще бъдат ремонтирани и как са избрани…

Новият отговорник за язовирите

Приетите на 20 юни законодателни промени, с които ГЕРБ и „Обединените патриоти“ обещаха най-накрая да сложат ред в хаоса при управлението и поддръжката на язовирите, предвиждат Министерският съвет да определи държавно търговско дружество, което да осъществява ремонтите и поддръжката на язовирите независимо от собствеността им. В случая това е именно ДКК – тя ще възлага ремонтите и реконструкциите на язовири, като основен момент тук е, че разходите ще трябва да бъдат възстановявани от собствениците на язовирите – държава, общини, НЕК или други, информира в.Капитал. Извън обхвата остават водоемите, които са отдадени на концесия. За тях в концесионните договори е предвидено извършването на ремонтно-възстановителни дейности от страна на концесионера.

В Закона за водите е записано още, че правителството по предложение на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) трябва да приеме списък с обекти, които да се ремонтират. От сегашното съобщение на кабинета става ясно, че такъв е одобрен, но тепърва предстои да бъде публикуван, за да се види към кои обекти ще бъдат насочени милионите. По информация на икономическото министерство в резултат на извършените проверки от ДАМТН е установено, че за 858 язовири са необходими строително-ремонтни мероприятия с цел привеждането им в технически изправно състояние. От тях за спешен и авариен ремонт са

определени 414 съоръжения. „Спешната оценка на разходите за дейностите, които трябва да бъдат предприети от цитираните по-горе язовири, е в размер на около 500 млн. лв. Това е причината Министерският съвет да осигури този ресурс за дейността на ДКК“, обясняват от ведомството на Емил Караниколов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *