?500-700 млн. годишно за 2007-2013 г. от ЕИБ

ЕИБ подписа с България Меморандум за разбирателство, уреждащ рамковата помощ, предоставяна от ЕИБ, в размер на ?500-700 млн. годишно за периода 2007-2013 г. в рамките на Плана за инвестиции в транспортната и базисната инфраструктура

Днес Европейската инвестиционна банка подписа с Република България Меморандум за разбирателство. Меморандумът урежда рамковата помощ, предоставяна от ЕИБ, в размер на 500-700 милиона евро годишно за периода 2007-2013 г. в рамките на Плана за инвестиции в транспортната и базисната инфраструктура на българското правителство.

От българска страна документът подписа министърът на финансите Пламен Орешарски, а от страна на ЕИБ – президентът на Банката Филип Мейстад.

На церемонията по подписването присъстваха министърът на транспорта Петър Мутафчиев, министърът на земеделието и горите Нихат Кабил и министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.

Само няколко дни, след като Европесйката комисия даде „зелена светлина“ за приемането й на 1-ви януари 2007 г., България даде ясен сигнал чрез подписване на Меморандум за разбирателство относно потенциални проекти и мерки за тясно сътрудничество с ЕИБ, съобщават от финансовата институция на ЕС.

Меморандумът очертава взаимоотношенията между правителството на Република България и Европейска инвестиционна банка, като „домашна“ банка на Европейския съюз в периода 2007-2013 г. във връзка с осигуряване на съфинансиране на програми и проекти, които ще се изпълняват със средствата по Кохезионния и структурните фондове на ЕС и по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, както и с оказване на помощ за успешното развитие на публично-частното партньорство (ПЧП), като важен механизъм за изпълнение на инвестиционни проекти, свързани със значителните инфраструктурни потребности на страната.

На база на документа се поемат ангажименти за създаване на кредитни линии за съ-финансиране на Кохезионния и структурните фондове на ЕС за съответните „Секторни оперативни програми“ (СОП), и на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони за подобряване на инфраструктурата и околната среда в селските райони на страната ни. ЕИБ заявява своята готовност да обмисли участието си в готови ПЧП проекти, както и да подпомогне българското правителство при разработването на бъдещи ПЧП проекти.

Предвижда се специален инструмент от ЕИБ, който позволява предварително финансиране на допустимите разходи за изпълнение на даден проект преди получаване на помощите от ЕС, с цел да се подкрепи по-бързото изпълнение на проектите и усвояване на средствата от ЕС (bridge financing).

Споразумението постановява, че дейността на банката в България има за цел следното:

Подобряване и модернизиране на основната инфраструктура на страната в областта на транспорта и околната среда в комбинация с помощите от ЕС и други източници;

Популяризира и заздравява икономическия растеж и развитие заедно с помощите от ЕС, правителствени и частни фондове;

Тясно сътрудничество при внедряването на проекти, финансирани от банката;

Предоставяне на техническа помощ и експертиза за избрани европейски проекти, финансирани от Кохезионния и структурни фондове, определени в националния план за действие JASPERS;

Подкрепа на Правителството при внедряването на националната ПЧП програма

Президентът на ЕИБ Филип Мейстад изрази задоволството си от подписания документ. Той посочи, че присъединяването на България към ЕС отваря нови възможности за сътрудничество с ЕИБ, като приоритетът ще бъде прилагането на мерки по отношение на усвояване на средствата от ЕС. Това споразумение отбелязва важен ангажимент от страна на банката към страна-членка, заяви Мейстад. Той добави, че България има значителни дългосрочни инвестиционни нужди, които ЕИБ е готова да подкрепи.

Предоставянето на заеми по Меморандума ще се осъществява след положителна оценка на даден проект или програма от страна на Банката от техническа, екологична, икономическа и финансова гледна точка. Ще се изисква и положителното становище на Правителството на Република България.

В Меморандума е посочено, че проектите трябва да отговарят на критериите, прилагани от Банката за нейните операции със собствени ресурси, като ще се изисква достатъчна гаранция или качество на кредита до приложимата степен в съответствие с политиката на Банката за кредитен риск. Договорите за финансиране ще съдържат, съобразно условията на ЕИБ, опциите на кредитополучателя за лихви-методи, валутни падежи, гратисни периоди, погасителни планове и т.н.

Министърът на финансите Пламен Орешарски заяви, че инвестициите, които ще бъдат подкрепени съгласно новия Меморандум, представляват ключови инфраструктурни приоритети за България. Опитът на ЕИБ в дългосрочното финансиране и опитът й като банка на Европейския съюз ще осигури важни предимства за България. Той добави, че това е важна стъпка, която гарантира финансирането и внедряването на проектите по най-ефективния начин. Министърът подчерта, че с подписването на Меморандума не само се очертават хоризонтите на взаимно сътрудничество между България и ЕИБ, но и страната ни вече се третира като пълноправен член на ЕС.

ЕИБ е поела ангажимента да подкрепи развитието на българската икономика, за да помогне за успешното интегриране на страната в ЕС. Общо финансираните проекти от ЕИБ в България възлизат на 1.24 милиарда евро и са свързани с инвестиции в ключови икономически сектори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *