52% от сделките у нас се извършват с просрочено плащане

Българските компании имат склонност да работят „на кредит“ спрямо контрагентите си. Този извод се налага от анализа на „Кофас – България“ по отношение на фирмената задлъжнялост у нас. 52% от сделките се плащат със закъснение, а просрочието е средно между 60 и 90 дни.
Според практиката у нас повечето компании отлагат плащането си с 60 дни след получаването на доставката. Като се прибави и закъснението, то компаниите получават парите си за извършена услуга от 60 до 150 дни по-късно от договореното. След този период плащанията често се превръщат в несъбираеми.
По отношение на причините – 84% от просрочените плащания са предизвикани от невъзможност в дадения момент или нежелание за плащане. 15% се дължат на оспорвани задължения, а едва 1% – на фалити. В световен мащаб данните са малко по-различни, коментира Камелия Попова, управител на „Кофас България“. 59% от случаите на забавяне е поради неплащане, 10% са заради оспорвани задължения и 31% – поради фалит.

Най-рисковите сектори в България по отношение на забавено плащане са секторите селско стопанство, строителството и транспорта, и по-точно спедиторските услуги.
econ.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *