74% от българите посрещат Нова година в къщи

Бойко Борисов, Румен Радев, Мая Манолова, Корнелия Нинова и Красимир Каракачанов оформят челната петица на политиците, към които българите биха отправили благопожелания за Коледа. Това показват данните от изследването на Екзакта Рисърч Груп, проведено в периода 7-13 декември 2017 г.

Въпреки постоянната и висока критичност към работата на политиците и на институциите у нас, в настоящото изследване е регистрирана готовност на малко над 60% от интервюираните да отправят добри пожелания към отделни политици в навечерието на Новата 2018 година, казват социолозите. Добри пожелания са отправени към 90 действащи български политици.

Най-много празнични пожелания се отправят към Бойко Борисов (от 27% от българите), към Румен Радев (от 25% от българите), към Мая Манолова (от 14% от интервюираните), към Корнелия Нинова (от 11%), към Красимир Каракачанов (от 7%), към Йорданка Фандъкова (от 6%), към Цветан Цветанов (от 6%), към Томислав Дончев (от 5%), към Валери Симеонов (от 4%), към Георги Първанов (от 3%), към Волен Сидеров, Цвета Караянчева, Лиляна Павлова, Веселин Марешки, Стефан Данаилов (от по 2%).

Социологическото изследване тества и оценките на хората за изтичащата година. 42% от българите определят изминаващата година като „нито добра, нито лоша“ за страната ни. Твърдящите, че годината е била по-скоро добра за страната ни са равен дял спрямо твърдящите, че годината е била по-скоро лоша за страната ни (24.8% : 24.2%). Годината е била добра за страната ни според хората на възраст до 40 години, според жителите на градовете – областни центрове и според заможните респонденти. Годината е била лоша за България най-често според столичаните, според хората на възраст над 59 години, според бедните и нискообразованите българи.

61% от българите имат по-скоро оптимистични очаквания за бъдещето на страната ни през Новата 2018 г. На 17% възлизат твърдите скептици, според които Новата година няма да е по-добра от отминаващата.

57% от пълнолетните българи заявяват, че през 2017 г. са похарчили всички пари, които са изкарали през годината. Всеки пети участник в изследването не се е справил в рамките на приходите си, а е изхарчил и част от спестяванията си. Най-често това важи за хората на възраст над 60 години, за високообразованите респонденти и за жителите на столицата. Българите, успели да спестят пари през изминаващата 2017 г., възлизат на 14%. 10% от българите твърдят, че са изхарчили целия си паричен ресурс – и спечеленото през годината, и спестеното преди, и дори са взели пари назаем. В същото време прави впечатление, че българите, за които в личен план отминаващата година е била добра, са значително повече от онези, за които в личен план 2017 година е била лоша (37% : 15%).

2017 г. се е оказала най-добра за младите българи на възраст до 40 години, за високообразованите и заможните хора, както и за жителите на градовете-областни центрове. 2017 г. е била особено лоша година за хората на възраст над 60 години и за нискообразованите и бедни българи. Личната равносметка е подвластна до голяма степен на финансовото самочувствие на хората. 70% от успелите да спестят пари през 2017 г. определят отминаващата година като добра за тях, докато едва 11% от похарчилите всичките си средства и взели още пари назаем са склонни да нарекат отминаващата 2017 година „добра година“. Положителната равносметка за настоящата година е в основата на оптимизма на българите за следващата 2018 г. 72% от интервюираните очакват новата година в личен план да бъде по-добра за тях от отминаващата.Във връзка с празничните дни, мнозинството от българите (89%) възнамеряват да празнуват Коледа по домовете си. 2% планират да отидат на ресторант, други 2% – да пътуват до родните си места, информира в.Стандарт . Едва 1% ще отидат в чужбина за Коледа. 1% ще отидат на ски в планината и също толкова – 1% ще работят по Коледните празници. По-висока мобилност на населението се очертава за новогодишните празници. Отново обаче най-висок е делът на българите, които планират да празнуват по домовете си – 74%. На ресторанти и по клубове ще празнуват 8%. 4% ще посрещнат Новата година в чужбина, 2% ще излязат на площадите в страната, а други 2% ще пътуват до родните си места. На Нова година ще работят 2%, а на ски ще отидат 1.3%.

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *