750 евро за трафик на сириец през България

750 евро платил нелегален мигрант на каналджия, за да го прекара от Свиленград до сръбския град Димитровград. За престъпната схема съобщи 17-годишният сириец Стивън пред екип на „Труд“, който ги посети в регистрационен център в западната ни съседка. Парите си поделяли трима трафиканти. Първият в престъпната верига изчаквал чужденците да преминат българо-турската граница в покрайнините на Свиленград и ги качвал в малък бус. Извозвал ги до сръбската граница край ГКПП-Калотина. За превоза всеки от мигрантите давал по 350 евро. После ги поемали други двама каналджии, който им показвали черен път през браздата със Сърбия. За тази „услуга“ тарифата била 400 евро.

По маршрута Стивън, който избягал от размирния град Алепо, и неговите братя по съдба се озовали в Сърбия. Заловили ги ченгета и ги изпратили в регистрационния център в Димитровград. „На ден в района се задържат между 50-100 нелегални мигранти, дошли от България“, обяви служителка от общината в Димитровград.

У нас с над 2000 души е увеличен броят на поискалите убежище само до септември, сравнено с цялата минала година. Това сочат данните на Държавната агенция за бежанците (ДАБ). От януари до края на септември легално са поискали да останат 12 668 мигранти, докато миналата година са били 10 353. Цифрите показват и промяна в страните по произход на бежанците. Шест пъти повече са иракчаните, потърсили убежище у нас от началото на годината, сравнено с цялата 2014 г. От януари до края на септември бежански стаут са поискали 3400 граждани на Ирак, докато през 2014 г. са били 608. Увеличили са се и афганистанците, от януари до края на септември стаут са поискали 3400 души, а през 2014 г. са били 2968.

Сирийците все още са най-големият брой бежанци у нас. До септември убежище са потърсили 5069. По подадени молби на второ място са афганистанците, следвани от иракчаните. Броят на мигрантите у нас започва да нараства от януари, като пикът е миналия месец, когато убежище са потърсили 2074 души от 20 държави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *