78% от германските инвеститори ще продължат да влагат парите си в България

78% от германските инвеститори, които са вложили парите си у нас през 2013 година, желаят да продължат да инвестират в страната ни, стана ясно по време на дискусионен форум, организиран от Германо-българската индустриално-търговска камара, в който взе участие и министър-председателят Пламен Орешарски. На срещата бяха обсъдени темите за проверките в търговските вериги и сектор „Енергетика.“

„Германия е ключов наш търговски и стратегически партньор,“ коментира премиерът Орешарски след дискусията и подчерта, че германските инвестиции у нас водят до откриване на нови работни места.

Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова и заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов, също се включиха в дискусията.

Пламен Орешарски допълни, че немските инвестиции у нас носят иновативност и добри мениджърски практики.

Германия е третият по големина инвеститор в България с обем на инвестициите от 199 милиона евро през 2013 година. Пред федералната република са Холандия и Люксембург, коментира президентът на ГБИТК д-р Рюдигер Хьобен-Щьормер. По неговите думи търговският обмен между България и Германия през 2013 година е нараснал с 10.5% спрямо 2012 или 5.3 милиарда евро.

Президентът на ГБИТК Рюдигер Щьормер коментира, че германският бизнес инвестира в България, защото се надява, че страната ни върви в правилната посока. Той обаче посочи три условия, за да продължи бизнесът да се чувства добре у нас. Това са „прозрачността на работата, справедливото и честно отношение помежду ни и последователността в действията. Тези три неща трябва да са налице в работата на държавната администрация, за да можем ние да работим добре и България да върви напред.“

Министърът на образованието Анелия Клисарова обяви, че България и Германия ще работят по съвместен проект в професионалното образование заедно с Института по професионално образование в Германия, който ще помогне за осъществяването на определени законодателни промени, най-вече в програмите и в стандартите, за да може страната ни да поддържа високи стандарти в професионалното образование.

„Една от интересните теми беше, за връзката на професионалното образование и пазара на труда, или как образованието отговаря на изискванията на пазара на труда. Искаме да въведем дуалната система. Чухме интересна презентация и там вече има такова училище по дуалната система. Ежегодно се обучават по 12 ученици“, каза още Клисарова.

Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов коментира: „Споделих удовлетворението на българските енергетици, от това, че по много параметри на Програма 30 на Европейската комисия, нашите позиции съвпадат, и ще търсим и в бъдеще подкрепата на Германска федерална република. Изяснихме някои неща по проблемите, възникнали с възобновяеми енергийни източници, защото нашата цел е прозрачност и баланс по отношение интересите на обществото.“

Айолов коментира претенциите на германците относно ВЕИ централите: „Не може да се сравнява България с Германия – първо, като системи. Германската енергийна система е повече от 10 пъти по-голяма от българската. Нашето население е най-бедно енергийно в Европа. Те говорят за регулираните цени, но Франция, например, въпреки, че има цел до края на 2015 година да няма регулирани цени, отстоява си позицията, че това е тяхна работа.“

Той допълни по отношение на регулираните цени, че стремежът ще бъде те постоянно да се отварят.

Зам.-министър Айолов каза, че българската страна е поискала от германската съдействие по отношение на защитата на социално слабите. По отношение на търговските вериги той коментира, че „крайната цел е да бъде намерен баланс между производител, доставчик и краен продавач.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *