80% от кредитните експозиции на банките са съсредоточени в шест сектора

В края на септември 2015 г. банките имат най-големи кредитни експозиции към секторите търговия, преработваща промишленост, недвижими имоти, строителство, хотелиерство и ресторантьорство и енергетика. Но най-голям е обемът на заемите, отпуснат през третото тримесечие, за секторите административни и спомагателни дейности, транспорт и селско стопанство.

Раздадените заеми към търговския сектор са за близо 5,44 млрд. лв., като те намаляват с 2,3 млрд. лв. спрямо септември 2014 г., показват изчисленията на Investor.bg на база данните на Българска народна банка (БНБ).

Понижението тук, както и в част от останалите сектори, може да се обясни с изключването на данните за кредитите на Корпоративна търговска банка (КТБ) от статистиката на БНБ. Кредитният портфейл на изпадналия в несъстоятелност кредитор е в порядъка на 5 млрд. лв., но не може с точност да се каже каква част от спада в обемите за кой конкретен сектор се отнася.

Така например намалението на кредитите за преработващата промишленост е с 452 млн. лв. спрямо септември миналата година до 3,85 млрд. лв. При операциите с недвижими имоти има спад с 395 млн. лв. до 2,73 млрд. лв. При строителството той е с 621 млн. лв. до 2,52 млрд. лв., докато при хотелиерството и ресторантьорството е по-малък – със 76 млн. лв. до 1,39 млрд. лв.

Именно към тези шест сектора са насочени 80% от банковите кредити, показват изчисленията на Investor.bg.

Като цяло обаче към края на септември 2015 г. секторите търговия, професионални дейности и научни изследвания и строителство регистрират най-голямо понижение на кредитните обеми в сравнение с година по-рано. Сумарният спад в тези три сектора е 3,76 млрд. лв., което по груби сметки е близо 3/4 от отписаните от статистиката кредити на КТБ.

През третото тримесечие на 2015 г. най-голям е обемът на раздадените банкови заеми в секторите административни и спомагателни дейности, транспорт и селско стопанство, съответно – 82,35 млн. лв., 78 млн. лв. и 45,9 млн. лв.

Експозицията на банките към селското стопанство и транспорта е близо 1 млрд. лв., докато общият размер на кредитите за сектор административни и спомагателни дейности е около 500 млн. лв.

Към 30 септември спрямо 30 юни 2015 г. банките са отпуснали кредити за преработващата промишленост в размер на 33,7 млн. лв., за сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 32 млн. лв., а за сектор търговия – 17,7 млн. лв. Това показва, че все пак има активност в тези сектори, в които има най-голям абсолютен спад спрямо септември 2014 г.

През третото тримесечие има спад на кредитните обеми за секторите строителство, където понижението е най-голямо – в размер на 70,4 млн. лв., професионални дейности и научни изследвания – 46,2 млн. лв., и операции с недвижими имоти – 41,7 млн. лв. Именно секторът на недвижимите имоти и строителството все още се възстановяват и кредитната активност там е ниска.

Освен това към 30 септември 2015 г. експозициите на банките в жилищни кредити се равнява на 8,69 млрд. лв., което е с 1,6% по-малко спрямо миналата година и с 0,09% по-малко в сравнение с края на юни 2015 г. Обемът на потребителското кредитиране пък е 7,37 млрд. лв.

В крайна сметка, като се отчетат спадовете и ръстовете на кредитните обеми за фирмите, нетният ефект е прираст на заемите с 0,35% за три месеца, или със 74,3 млн. лв., до 21,37 млрд. лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *