9 ипотекирани хотели се продават на търг през март

Девет ипотекирани хотела се продават на търг, показва справка в сайта за публични продажби на Камарата на частните съдебни изпълнители, събщиха специално за БГНЕС от Economynews.bg.
Началната цена на най-евтиния, който е в Добрич, е само 247 140 лв. Най-скъпият е в Разлог и търгът стартира от 3 895 530 лв. Това е втора продан за скъпарския хотел, защото в сайта е записано, че сумата е 80% от първоначалната цена, а при втори търг по закон тя пада с 20 на сто.
Хотелът всъщност е апартаментен комплекс „Пирин парк“. Негов собственик е „Бългериан девелопмантс“ ООД, а необслужваната ипотеката е към СИ Банк. Продават се три блока от комплекса, като всеки от тях има разгъната застроена площ по 590 кв. м, „Комплексът е между Разлог и Банско“, обясни частният съдебен изпълнител Александър Цанковски за Economynews.bg, който е обявил публичната продан. Той се надява да се явят купувачи, въпреки малко хора имат интерес към такива обекти. Офертите на участниците в търга ще се отварят на 8 март в 14 ч. В Районния съд в Разлог.
Кризата и липсата на туристи, а и на купувачи за ваканционни имоти, остави много хотели и апартаментни комплекси недостроени.
Така, ако собствениците не могат да си плащат ипотечните кредити, са загубили имотите си и съдия изпълнители са ги обявили на търг.
Например в друг от т.нар. хотели в Благоевград на ул. „Вардар“ в квартал „Освобождение“ се продават накуп отделни апартаменти. „Сградата обаче е само с Акт 14“, призна частният съдебен изпълнител Александър Цанковски. Според него за този търг може да се явят няколко купувачи, защото общата начална цена на недвижимите имоти е 596 106 лв. и тя била изключително изгодна. Офертите ще се отварят на 9 март след обяд в Районния съд в Благоевград.
Семеен хотел и сграда, построен само до груб строеж, заедно с урегулирания поземлен имот, върху който са, се продават в село Кранево, община Балчик. Общата им начална цена е 484 980 лева. За обектите има две ипотеки към Райфайзенбанк на обща стойност 525 700 евро. Офертите на наддавачите, които участват в търга, ще се отварят на 5 април в Районния съд в Балчик. В Банско в местността „Кошерината“ – се продава терен и хотел. Поземленият имот е с обща площ от 2465 кв. м., като началната тръжна цена е около 83 000 лв. Върху парцела е изграден хотел Спортно-възстановителсн комплекс „Кошерина“ с разгъната застроена площ от 4990 кв. м. Неговата начална тръжна цена е 3 118 575 лв. Имотът е собственост на „Кошерина“ ООД., за който има ипотека в полза на Юробанк и Еф Джи България. Отварянето на офертите на наддавачите ще е в Районния съд в разлог на 9 март.
Хотел „Олимпик“ в град Твърдица също се продава на търг. Хотелът е на площад „Свобода“ има четири етажа с разгъната застроена площ от 1330 кв.м. В хотела има ресторант и механа с площ от близо 334 кв. м. Общата начална цена на търга е 408 186 лв., а отварянето на офертите на участниците в търга ще е на 10 март сутринта в РС Сливен.
Днес в Районния съд в Балчик се отварят офертите за търга на семеен хотел в местността Кумбаалар край село Оброчище община Балчик. Заедно с триетажният хотел се продава и парцела, върху който той е построен. Началната тръжна цена е 529 350 лв., което според обявлението на съдебния изпълнител Лучия Тасева е 75% от пазарната оценка на имота. На фона на 15-те фабрики, които се продават от съдия изпълнители, броят на хотелите с необслужвани ипотеки е по-малък. Всъщност от миналата година агенциите за имоти се опитват да продадат все повече хотели. През август 2009 г. в най-големия сайт за обяви на недвижими имоти www.imot.bg имаше обяви за близо 800 хотела в страната. Според брокери покупката на хотел не е като тази на апартамент например. В този случай ставало дума по-скоро за покупка на бизнес. Преди това купувачите трябва да изискат от продавачите данни за запълняемост на легловата база в съответния силен сезон – по Черноморието за лятото, а в планинските курорти – през зимата, както и какви са разходите по поддръжка. Някои от хотелите обаче ще останат завинаги празни като паметници на предприемаческата лудост, твърдят експерти от имотния бранш.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *