Звездният миг настъпи: столичният елит дочака своя завод за буклук
Дългоочакваниятзаводза преработка наотпадъцив столицата най-послевлиза в експлоатация. Първите 80 т софийски боклукбяха разтоварени в бункера и потеглиха към линиите за механично разделяне. Кметицата Йорданка Фандъкова и заместничката йпо екология Мария Бояджийска проследиха процедурата.
До 7 септември във фабриката трябва да постъпят 500 т, за да почнат 72-часови тестове на инсталациите. Едва след тях наобектаможе дабъде издаден акт 16 изаводът за преработка наотпадъцина София да заработи на пълни обороти.
“Целият процес е автоматизиран, дори найлоните ще се разделят по цветове”, обясни шефът на общинското предприятие замеханично-биологично третиране наотпадъциНиколай Савов.
Пресяването на отпадъка се прави от барабанни сита. Фракцията над 200 мм, която излиза от тях, отива за ръчно сортиране, а по-малката – в сградата за биологично сушене с 26 клетки. След като престои там и отпадъкът се изсуши, той отива в сградата за производство на гориво. Там се извличат черните и цветните метали, стъкло и инертни материали.
Фабриката ще преработва по 410 000 т годишно, като натоварването до достигане на максималния капацитет ще трае от 3 до 6 месеца.
Произведеното гориво от боклука ще се ползва от циментовитезаводи и от “Топлофикация–София”. Първото количество от него се очаква в края на годината.
