Aвстрийската ОМV може да пренася румънски газ през България

Австрийската OMV има интерес да пренася природен газ през България, ако в находището, което в момента проучва заедно с ExxonMobil в териториалните води на Румъния в Черно море, бъдат открити залежи. Идеята е около 1-2 млрд. кубични метра газ годишно да бъдат пренасяни през интерконекторната газова връзка между България и Румъния, която все още не е влязла в експлоатация. Това е съобщил изпълнителният директор на държавната „Булгартрансгаз“ Георги Гегов по време на форум „Индустрия, околна среда, енергетика“, който се проведе в четвъртък.
Причината за интереса за транзит на газ през българската газопреносна мрежа е провокиран от липсата на достатъчно добре развита газова инфраструктура в Румъния. Част от транзитираните количества дори могат да остават в България, ако „Булгаргаз“ или останалите газоразпределителни дружества проявят интерес към подобна сделка.

Кандидати

Три кандидата са проявили интерес към предпроектното проучване за строежа на интерконекторната връзка между България и Турция. Това са „Химкомплект инженеринг“ АД, която беше проектант за изграждането на „Набуко“, което така и не започна, „Газтек БГ“ АД, която е собственост на „Овергаз холдинг“ и която прави предпроектното проучване на газовата връзка със Сърбия, и „Бургаснефтепроект“ ЕООД, собственост на „Лукойл“.
Офертите бяха отворени на 8 май. Поръчката за 380 хил. евро беше обявена от „Булгартрансгаз“ в края на април. Изискванията в нея предвиждат да бъдат извършени предварителни дейности по оценка на въздействието на проекта върху околната и социалната среда. Предпроектното проучване трябва да изчисли и доколко проектът е икономически изгоден, както и да изготви график на неговото развитите.

Модернизация

„Булгартрансгаз“ работи и по рехабилитацията и развитието и на газоразпределителната мрежа в страната, като за целта се ползват европейски средства. Идеята е да бъдат изградени нови газови отклонения, така че да може газоразпределителната мрежа да достигне до повече общини. Сериозни средства се влагат и в изграждането на нови компресорни станции, както и в модернизацията на старите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *