BAT с инвестиция за 800 млн. евро в Румъния

Един от най-големите производители на тютюнeви изделия в света British American Tobacco (BAT) ще инвестира 800 милиона евро в румънската си фабрика в град Плоещ, съобщиха от компанията. BAT с инвестиция за 800 млн. евро в Румъния.

Резултат с изображение за бат цигари

Проектът е за пет години и е за разширяване на производството на бездимните продукти. Преди време такава обяви и Philip Morris – 490 млн. евро в завода в Отопени за нейните цигари от този клас, а заводът й в Гърция вече е трансформиран с инвестиция за 300 млн. евро.

Сега BAT твърди, че ще осигури 200 нови работни места. Целта на инвестицията разширение на пазарите на бездимните си продукти glo в Европа през втората половина на 2018 година. Изделията glo се захранват от батерия и използват нагряване на тютюн чрез патрон с тютюнев стик и ароматизирана никотинова течност.

Тютюневи стикове под името Neostiks ще се произвеждат в новия отдел в Румъния. Инвестицията включва нови 7000 кв.м производствена площ, което ще доставя бездимния продукт Neostiks в цяла Европа.

„Отдавна сме с амбицията да предлагаме продукти с по-нисък риск (за здравето) като устройства за нагряване на тютюна, електронни цигари и тютюн за дъвчене“, казва в изявление регионалният директор на BAT за Европа и Северна Африка Тадау Мароко.

Мароко добавя, че компанията е започнала продажбата на бездимни продукти в 16 държави, а сега прогнозират увеличаване на „географското положение“ до края на годината. През последните шест години компанията е инвестирала над 2.5 милиард долара в създаването на продукти от ново поколение, след като през 2016 пусна загряващото тютюн изделие glo в Япония, i-glo в Канада и iFuse в Румъния.

За изминалата 2017 приходите на BAT от електронни цигари и бездимни изделия извън американския пазар достигат почти 400 милиона паунда, четирикратно увеличение спрямо предишни години. Ако се включи и годишният резултат от Reynolds American Inc., която вече е част от групата на BAT, цифрата до 500 милиона паунда. Компанията ще се опита да увеличи двойно постъпленията си от продажбата на продукти от ново поколение през тази година, а целта е петкратно увеличение от 5 милиарда паунда за 2022 г.

Бум на бездимни изделия

Големите цигарени концерни все повече се насочват към производството на бездимни изделия, въпреки че употребата на традиционните продукти не намалява. Компаниите се опитват да изпреварят забраните на димните изделия в световен мащаб, което вече започна, след като се доказа вредното действие на цигарите.

Освен BAT другият цигарен гигант Philip Morris инвестира над 3 милиарда долара в научни изследвания и разработки, като проучванията траят вече 10 години. Компанията вложи 300 милиона долара в гръцкото си подразделение Papastratos, което ще произвежда единствено тютюневите стикове за IQOS.

През 2017 г. от групата обявиха и друга голяма инвестиция – близо 490 милиона евро за модернизирането на фабриката за производство на тютюневи изделия в Румъния. В завода в Отопени, чиято трансформация трябва да приключи до 2020 г., ще се изработват бездимните тютюневи стикове HEETS, които подобно на Neostiks, които ползват glo, ще използват системата за нагряване IQOS. Преструктурирането трябва да отвори нови 300 позиции. Другите фабрики за HEETS в Италия, Гърция и Русия също ще бъдат подложени на трансформация, а чисто ново съоръжение ще бъде изградено в Дрезден, Германия, информира capital.bg.

До края на годината и третият гигант в сектора – Japan Tobacco, планира инвестиции от 500 млн. долара в разширяването на производствения капацитет на бездимния си продукт Ploom Tech.

България в задния двор

Логично тези инвестиции заобикалят България, където нито един международен концерн няма свой завод, макар през годините интерес да имаше, но по политически причини никой не беше допуснат. А през 2011 г. „Булгартабак“ беше продаден на офшорна компания, а след това прехвърлена на плетеница от компании водещи до Делян Пеевски. През 2017 г. BAT купи цигарените марки от холдинга за над 100 милиона евро и продължава да ги произвежда в Благоевград.

Сегашният договор е заводът да остане отворен до 2019 г. Концернът притежава няколко фабрики в региона – в Полша, Румъния, Хърватия, Сърбия и Унгария, както и Турция, което не изключва пренасочване на производството в някоя от тях.

 

 

financebg.com

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *