Boeing и Airbus с поръчки за 150 млрд. долара на авиосалона в Дубай

Двата най-големи производителя на пътнически самолети в света – Boeing и Airbus, получиха поръчки на стойност 150 млрд. долара още в началото на авиосалона в Дубай, което за пореден път подчерта нарастващите амбиции на авипревозвачите от Персийския залив. Държавите в региона инвестират значими ресурси в стремежа си да се превърнат в транспортен център от глобално значение, което ще им осигури източник на икономически растеж извън природните богатства, отбелязва Wall Street Journal.

В първия ден на авиошоуто щатската Boeing взе преднина пред европейския си конкурент, като обяви поръчки за няколко модела на стойност над 100 млрд. долара според официалните им цени. Клиентите са Emirates Airline, Etihad Airways, Qatar Airways и Flydubai – нискотарифен превозвач, създаден от правителството на Дубай преди пет години.

Нови модели

Предимството на Boeing идва по линия на новия модел 777X, чието производство тепърва започва. Различните модификации на самолета побират между 350 и 400 пътници, като моделът е специално разработен за нуждите на авиокомпаниите от Залива. 777X е оборудван с по-мощни двигатели и по-дълги криле, което улеснява полетите в специфичните атмосферни условия в региона.

Засега Boeing е получил общо 259 поръчки за модела, което е рекорд за нов пътнически самолет. Превозвачите от Персийския залив са поръчали 225 броя, а германската Lufthansa – останалите 34. Първите доставки на 777X са планирани за 2020 г., като засега изглежда, че моделът ще задмине основния си конкурент на пазара Airbus A350. „Приемът на 777 засега е, честно казано, невероятен“, заявява изпълнителният директор на Boeing Джим Макнърни. Благодарение на последните сделки щатската компания е на път да постигне нов рекорд от над 1300 поръчки за годината.

Авиокомпаниите Emirates, Etihad и Qatar използват ресурсите и географското си положение на кръстопът между Европа, Азия и Африка, за да изместят въздушния пътникопоток към Залива. Трите държавни превозвача са част от общите усилия на правителствата в региона да диверсифицират икономиките чрез развитие на туризъм и производства. Важен инструмент за тези цели е държавният инвестиционен фонд на Абу Даби Mubadala, който развива партньорство както с Boeing, така и с Airbus в областта на производството на композитни материали за авиоиндустрията.

Нови глобални играчи

В първия ден на шоуто най-много покупки осъществи дубайската Emirates – 150 Boeing 777 на индикативна стойност 76 млрд. долара и още 50 Airbus A380 – най-големият пътнически лайнер в света – на стойност 23 млрд. долара. Boeing също така сключи споразумение за 30 броя 787 Dreamliner с Etihad и над 100 броя от модела 737 за нискотарифната Flydubai. Освен поръчката от Emirates Airbus сключи сделка с Etihad за 87 самолета с опция за още 30, която се оценява на 26.9 млрд. долара. Сделката за A380 представлява значителен успех за Airbus, тъй като липсата на поръчки за самолета накара компанията да планира свиване на производството през 2015 г. Emirates вече е най-големият оператор за A380, като е поръчал общо 140.

Нарасналото самочувствие на авиопревозвачите от Залива си пролича от коментара на председателя на Emirates Шейх Ахмед бин Саид ал Мактум, според когото скоро компанията ще получи повече възможности да осъществява полети в Западна Европа и САЩ. „Ние купуваме продукт от техните страни. Така че защо не биха ни разрешили да използваме летищата им? Ако ни ограничават, могат да си вземат самолетите обратно“, заявява той пред Reuters. Същевременно сдружение на гражданските пилоти в САЩ излезе с предупреждение, че продажбата на стотици самолети на компаниите от Залива, които се конкурират с щатските превозвачи, може да има „сериозни последствия за икономиката и служителите в щатските авиокомпании“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *