BusinessEurope: Вътрешното търсене с принос за растежа през 2014 г.

ътрешното търсене ще има положителен принос за растежа през 2014 г. Това прогнозират експертитена европейската конфедерация на индустриалците и работодателите BusinessEurope относно напредъка на ЕС и еврозоната, както и прогнозите за 2014 г.

След свиване през 2013 г., през следващата година потребителското търсене ще нарасне с 0.9%, а общите инвестиции – с 2.9%, прогнозират от BusinessEurope.

Частните инвестиции се намират в повратна точка, коментират експертите. Очаква се те да нараснат с 3.3% през 2014 г., след като се свиха с 2.1% през 2013 г. Това ще допринесе за силен подем на капиталовите разходи през 2014 г. По-активното външно търсене ще бъде ключов фактор в подкрепата на нови инвестиции, както и за лекото възстановяване на рентабилността, смятат специалистите.

В някои от страните от еврозоната банковите заеми затрудняват навлизането на нови инвестиции, смятат от още BusinessEurope. През последните 12 месеца инвестициите в бизнес площите са намалели с 16.5 милиарда евро (-6,8%). Това е най-ниското ниво в последните 10 години.

От европейската работодателска организация прогнозират, че повратен момент в инвестиционния цикъл ще бъде постигнат през второто тримесечие на 2013 г., когато корпоративните инвестиции леко се увеличават. Връщането на доверието на инвеститорите е предварително условие за възстановяване на икономиката. Както BusinessEurope прогнозира през пролетта, показателите за доверието на бизнеса също се подобряват през цялата 2013 година. Показателят на доверие се увеличава постоянно.

Балансътна текущата сметка на ЕС ще се подобри допълнително през 2014 г., когато излишъкът може да нарасне до 1.9% от БВП в ЕС и 3.0% от БВП в еврозоната.

Състоянието на заетостта остава проблемза Европа. BusinessEurope не очаква промяна в безработицата в еврозоната през 2014 г. Експертите прогнозират тази в ЕС да се понижи до 10.6% в ЕС (през 2013 г. тя е 11.2%). Организацията прогнозира, че през 2014 г. в ЕС ще бъдат създадени половин милион работни места, 250000 от които ще са в Германия.

Рисковете пред бизнесаса причиназа бавните темповена възстановяване. Увеличаването на данъците и високите изисквания за кредитиране са особено обезпокоителни. Европейските предприятия виждат потенциал за повишаване на инвестициите, но това зависи от ясните и категорични политически ангажименти, които могат да повишат доверието в дългосрочните перспективи за растеж на Европа, коментират анализаторите.

От пролетта смесвидетелина умерено възстановяване на растежана БВП. В повечето икономики в ЕС се отбелязват слаби сигнали за нарастващото доверие на бизнеса. От друга страна, доверието на бизнеса води до стабилизиране на финансовите пазари. По тази причина от експертите посочват, че са необходими действия за стабилизиране на еврото, развиването на банков съюз между държавите-членки и напредък на структурните реформи.

Растежът ще бъде воден от засилено вътрешно търсене, смятат изследователите. Според бизнес съюза, нетният износ (+1,8%) за тази година ще е единственият компонент от БВП, който ще допринася положително за икономическия растеж.

Различия междустраните. През 2014 г. експертите очакват държавите да продължат да се различават сериозно една от друга по отношение на икономическите си резултати. В съответствие с прогнозите за растежа, анализът откроява три основни групи от страни:

Очаква се икономиката да расте сравнително бързо във Великобритания (2.3%), Полша (2.6%) и Швеция (2.1%);
Германия (1.8%) ще продължи да води възстановяването;
Неособено динамично ще се развиват Франция (0.6%), Италия (0.7%), Испания (0.8%) и Холандия (0.5%).

Препоръки.

Държавите членки трябва да продължат да ускоряват структурните реформи в заетостта, създаването на условия за нови пазари, както и да предприемат действия за стимулираща растежа фискална консолидация, насочена върху намаляване на разходите, препоръчват от работодателската организация. Развитието на единния пазар, по-специално в областта на дигиталната икономика, телекомуникациите и енергетиката, е от съществено значение за подобряване на глобалната конкурентоспособност на Европа, смятат от BusinessEurope.

Сравнението за напредъка на ЕС и еврозоната, както и прогнозите за 2014 г. са описани в традиционния годишен анализ на BusinessEurope ECONOMIC OUTLOOK – AUTUMN 2013, разработен на база предоставените данни и прогнози от страна на националните работодателски организации, членуващи в най-влиятелния бизнес съюз в Европа. Данните за България са предоставени от Българската стопанска камара, която е член на BusinessEurope от 2005 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *