DigitalK 2014: Идва следващата голяма вълна иновации

Мобилните технологии и интернет не са краят иновациите. Всъщност те просто поставят основата на следващата голяма вълна иновации, каза Крис Шабо, ръководител Международни връзки с разработчици на Twitter по време на конференцията DigitalK 2014, която се провежда днес и утре в Sofia Event Center в столицата.

„Ако дълго време си ползвал интернет, нормално е да си мислиш, че иновацията е приключила и вече няма какво ново да се направи“, коментира той. Но всъщност нещата вече се променят и мобилните технологии заедно с интернет ще са ключови за развитието на света.

България също може да се включи. „Интернет индустрията е на стойност 3 трилиона долара, 400 млрд. долара е софтуерната индустрия. В България има 300 стартъпа, 3 основни инвеститорски партньора, които помагат, и 30 млн., които имаме за финансиране“, обяви Павел Езекиев, управляващ партньор на NEVEQ, един от организаторите на DigitalK, пред присъстващите в залата. Над 1100 души са заявили участие на конференцията.

„Екосистемата, която виждаме днес, не съществуваше преди две години. Много е вълнуващо да виждаме как талантливите млади хора се свързват с инвестиционните фондове и реализират идеите си. България вече взима своята роля в глобалната екосистема на стартъпите“, каза Галя Прокопиева, изпълнителен директор на „Икономедиа“, организатор на DigitalK чрез „Капитал“.

„Често ни питат какво ни мотивира да правим това и да инвестираме. В основата си бизнесът ни е да правим пари за нашите инвеститори (Европейският инвестиционен фонд). Това, което най-много ни харесва, е, че срещаме, виждаме и инвестираме в чудесни предприемачи, талантливи и мотивирани хора, които решават проблеми в различни сфери“, заяви Любен Белов от инвестиционния фонд LAUNCHub, съорганизатор на събитието.

Европа също иска да се развива бързо и да има достоен конкурент на Силициевата долина. Причината тя да е толкова успешна е нейната култура на иновации, риск и бизнес. Подобно място постепенно се създава и в Европа, като Източна Европа постепенно създава наша версия на Силициевата долина, казва Хубърт Котони, директор „Регионално бизнес развитие“, към Европейския инвестиционен фонд. Според него най-важното е предприемачите да се преборят със страха от провал. Без провал няма успех, той е пътят към него, допълва Котони.

Устройството се променя. 90% от хората не обичат да попълват регистрационните форми в сайтовете и като ги видят, се отказват, като така сайтовете губят потребители, казва Шабо. Затова има нови автоматизирани системи, които попълват част от нещата предварително. Чрез мобилните телефони това става още по-бързо по номера например, локация и др.

Други промени в света на технологиите вече се забелязват и в Китай. Там всеки ден 80 хил. души влизат в средната класа. Няма начин да се построят достатъчно търговски центрове, които да поемат интереса на хората, нито е рентабилно. Затова за повечето китайци онлайн пазаруването е основен начин за придобиване на стоки. Набира популярност и пазаруването чрез сканиране на QR код от рекламен банер, в метрото например. Чрез използването на различни услуги сканирането на подобен код може автоматично да извърши покупката, разплащането и да посочи адрес за доставка.

Чрез мобилните технологии и телефоните всичко се случва все по-бързо и по-лесно, допълва Шабо. Всяка година се публикуват 15 млн. нови книги, 52 нови уебсайта се появяват в интернет, допълва Пол Пападимитриу, дигитален футурист. Мащабирането на тези технологии е голямо предизвикателство. Иновациите са толкова много, че е трудно да ги следиш, казва Пападримитриу. Информацията става заместител на капитала и затова е важно компаниите и предприемачите да изграждат ценни контакти.

„Ако си дете и пробваш различни хобита, като намериш някой със сходни интереси, се чувстваш много добре. Това става трудно, когато хобито е специфично. Нещо подобно е и при стартъпите, но вече става все по-лесно. Единственото, което компютрите няма да могат да заменят, са емоциите. А това е много важно, особено при мисленето на идеи и реализирането им“, казва още футуристът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *