Dow Jones записа най-слабото си представяне за последните пет седмици

Сериозни разпродажби претърпяха американските акции. Сесията в четвъртък започна със спадове за водещите индекси, но в средата на търговския ден пониженията се задълбочиха. В крайна сметка загубите бяха ограничени, но Dow Jones записа най-слабото си представяне за последните пет седмици, пише MarketWatch.

Индексът на сините чипове спадна със 167,16 пункта, или с 1,01%, до 16 446,81 пункта. Wal-Mart Stores Inc. поведе губещите с понижение в цената на акциите от 2,43% до 76,83 долара. Веригата супермаркети разочарова с финансовите си резултати за първото тримесечие. Chevron, Caterpillar и Goldman Sachs изтриха по 2%.

S&P 500 е надолу с 0,94%, или с 23,97 пункта, до 1 870,85 пункта. В състава на широкия индекс акциите на само 66 компании поскъпнаха. Технологичният Nasdaq Composite заличи 0,76% от стойността си до 4 069,29 пункта.

Индексът на малките американски компании Russell 2000 удължава корекцията си, спадайки с над 10% от историческия връх от 1 212 пункта, достигнат през март.

Netflix изтри 2,19% от капитализацията си, MetLife – 2,67%, Bank of America – 1,95%.

Cisco Systems увеличи капитализацията си с 6,03 на сто до 24,19 долара, след като компанията повиши прогнозата си за приходите от продажби и изненада приятно анализаторите.

„Две неща излизат на преден план: Wal-Mart разочарова, което не е добър предвестник за потреблението“, смята главният пазарен стратег на Wunderlich Securities Арт Хоугън, цитиран от CNBC. „Другите разочароващи новини са, че след относително добрите данни за цените на производител, публикувани в сряда, инфлацията не се оказа над очакванията.“

Доходността по 10-годишните американски облигации слезе под 2,5% за пръв път от октомври миналата година.

През април инфлацията в САЩ се покачи с 0,3% на месечна база, записвайки най-силният ръст от 10 месеца насам. На годишна база индексът на потребителските цени закова 2%. Същевременно през април индустриалното производство отстъпи с 0,6% спрямо пазарните прогнози за покачване с 0,2 на сто.

Негативни бяха и новините, че през май индексът на американската Национална асоциация на строителите на жилища (NAHB) за оптимизма на пазара в САЩ се е понижил до 45 пункта. Стойности над 50 пункта свидетелстват за оптимизъм, а под 50 – за песимизъм.

Позитивните новини изглежда, че останаха на заден план. Молбите за помощи при безработица в САЩ удариха 7-годишно дъно. Първоначалните молби за помощи при безработица са намалели с 24 000 до сезонно изгладените 297 000 през седемте дни до 10 май, според данните на американското Министерство на труда.

Европейските борси затвориха с понижения заради разочароващите данни за икономическия растеж на еврозоната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *