Eмири сменят петрола с хотели

Китайските и индийските стоки идват тук през Персийския залив

Обединените арабски емирства (ОАЕ) не са само петрол. В това се убеждаваш и когато видиш гигантските строежи в Дубай, и когато навлезеш навътре в отделните емирства. Първото, което поразява, е мащабът на строителството. Навсякъде се строи с неимоверни темпове – хотели, жилища, търговски центрове, заводи.

В Рас ал Хайма, едно от 7-те емирства, съставляващи ОАЕ, разположено между Персийския залив и планините Найар, индустриализацията е държавна политика. От Дубай до него се стига за 45-50 мин по широк аутобан. От 2000 г. насам емирството е най-големият инвеститор в индустрията на ОАЕ – вложенията възлизат на $75 млрд., с които са финансирани 76 предприятия. Емирството има собствено летище и авиокомпания с 14 съвсем нови самолета.

Шейхът Сауд Бин Сакр ал Касими, който фактически е министър-председател, е един от най-съвременните държавници в този регион. Той е четвърти (от общо 7) син на емира Сакр ал Касими, начело на емирството от близо 50 години. 42-годишният принц твърдо е решил да обърне страната си към света и да привлече вниманието на световния бизнес. Младият емир е възпитаник на Масачузетския университет, където сега учи и неговият син. Усилията дали резултат – сега Рас ал Хайма прави бизнес със 135 държави. Така опитва да компенсира липсата на петролни кладенци в земята си. За сметка на това пък има извори с гореща минерална вода, ценни колкото петрола. Наблизо до тях, в планината, е построен огромният петзвезден хотел със спа център Khatt Spring Spa, който в края на май започва да приема посетители. Там, насред голите канари, един човек ни заговори на български – ливанецът Риад Кесеруи, завършил строително инженерство в София. Неговата фирма в момента довършва вътрешното оформяне на хотела.

Един от най-значителните и модерни заводи е фабриката за керамични настилки и санитарен фаянс „РАК керамикс“. Тя е най-голямата в арабския свят и втора в света. При създаването си през 1991 г. е произвеждала 1,5 млн. кв. м плочки, а сега – 100 млн. Чистата печалба за м. г. е $131 млн., а годишният оборот – $350 млн.

В Рас ал Хайма, също като в Дубай, се строи изкуствен остров – Ал Марджан Джазира (Червеният остров). На него ще се продават вили и апартаменти, ще се изграждат луксозни хотели. Няколко българи вече са си поръчали апартаменти там, а банкерката Петя Славова ще строи хотел за $100 млн.

Валерия Стойкова

София-Рас ал Хайма

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *