Eнергото ни открадна евтиния ток

Новите собственици съкратили инкасаторите, няма кой да засича електромерите

„Забравили“ да запишат 75 киловата по 9,3 стотинки във фактурите за септември

Половин България пропищя от надути сметки за ток. Първи се оплакаха абонатите в Пловдив. Само ден по-късно изреваха и в Стара Загора, Бургас и Ямбол. От вчера на нож срещу енергото са и във Велико Търново и Кърджали. Така заради баснословните суми за светло, и то през лятото, новите собственици на електроразпределителните дружества в страната рискуват да вдигнат на бунт хиляди абонати.

Чакам сериозно обяснение от собствениците на дружествата в страната, заяви енергийният министър Румен Овчаров

ФОТО „СТАНДАРТ“Енергото е откраднало евтиния ток на половин България. Хиляди абонати са получили завишени сметки за септември, защото в тях не са калкулирани 75 киловата по 9,3 ст. Евтиното стъпало отпадна от 1 октомври, но EVN, собственици на Енергото в Пловдив, Стара Загора, Ямбол и Бургас, го „пропуснали“ още предишния месец.

Възможно е инкасаторите да са получили инструкции да завишат показанията за август и септември с 50-100 киловата, защото все още е в сила по-скъпата цена, коментираха препатили.

Има констатирани нарушения в сметките за електроенергия, които хората са получили. Има фактури, в които евтините 75 киловатчаса просто липсват, няма ги в сметките, заяви министърът на енергетиката и икономиката Румен Овчаров. Той обясни, че цялото количество потребена електроенергия е отчетено по цената от 17,4 ст., колкото бе дневната тарифа. От 1 октомври тя бе намалена на 14,6 ст. Очевидно има нарушения в общите условия и в условията за качеството на доставка на електроенергията, смята министърът. Той очаква до края на седмицата

резултати от проверките

които разпореди след публикации в „Стандарт“. Министърът явно не бе доволен от обяснението, което е получил от новите собственици на разпределителните дружества. Надявам се те да отговарят сериозно на поставените им въпроси, отсече министър Овчаров.

От двойни сметки за септември пропищяха не само абонатите на EVN, но и в Перник, където собственик е CEZ, както и във Велико Търново на Е.ОN. Сред причините за раздутите фактури са и масовите съкращения в електроразпределителните дружества, заяви шефът на Камарата на енергетиците в България Божидар Митев. За година и половина, откакто станаха собственици,

чужденците уволниха хиляди инкасатори

и техници. Така се оказало, че няма кой да засича редовно електромерите. С влизането на новата цена на тока Енергото се оказало неподготвено да отчете навреме колко киловата по старите цени са изгорили абонатите и колко трябва да платят до края на септември. Наложило се дори EVN да назначи временно уволнените преди това инкасатори.

ЕРП-тата се опитват да наложат в България модел, по който се работи в техните страни. Новите собственици настояват за отчитане на електромерите по-рядко – веднъж на три месеца, дори един път годишно, коментират експерти. У нас обаче това не може да стане, защото българите са по-бедни от другите европейци и искат да си следят постоянния разход на еленергия, коментира Митев. Според него това би затруднило и социалното подпомагане с ваучери, защото те се издават за всеки месец.

Освен нерегулярното отчитане кражбите на ток и техническата намеса в измерващите устройства също са довели до по-високите сметки.

Орязаният персонал в дружествата бие не само по джоба на клиентите, но

при авария ги оставя на тъмно

и студено с часове. Австрийският собственик е оставил Пловдив и Стара Загора почти без аварийни групи. В същото положение са и дружествата във Варна и Горна Оряховица, собственост на немската компания E.ON. Това е и причината през лятото да се запали подстанция в мрежата на германците. Сега в морската столица има само една аварийна група, която е на повикване. Така за отстраняване на повреда се налага да се чака с часове. Само 3 екипа поддържат мрежата и в цялата Кърджалийска област. Жителите в Смолян и туристите в близкия курорт Пампорово пък са принудени да чакат техници от Стара Загора.

Ивайло Велков

Гери Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *