Goldman Sachs: Гърция може да получи 20 млрд. евро помощ от МВФ

Международният валутен фонд (МВФ) може да отпусне в крайна сметка на Гърция спасителен заем на стойност до 20 млрд. евро за срок от 18 месеца, смята Ерик Нилсен, главен икономист за Европа на американската инвестиционна банка Goldman Sachs, цитиран от Bloomberg.
Според него задлъжнялата европейска страна може да поиска през следващите няколко седмици парична помощ от базирания във Вашингтон международен кредитор. Вероятността това да се случи в рамките на следващите няколко месеца е още по-голяма, уточнява той в писмо до клиенти на банката.
Днес в Брюксел започва срещата на политическите лидери от Европейския съюз, като в дневния ред са включени мерките за борба с високата безработица и слабия икономически растеж. Германският канцлер Ангела Меркел на няколко пъти намекна, че дискутирането на фискалната криза в Гърция няма да бъде на дневен ред, защото страната не е изпаднала в невъзможност да изплаща своите задължения на този етап.
Икономистът от Goldman Sachs обаче смята, че днешните преговори ще бъдат последната възможност за европейските лидери да обсъдят финансовите проблеми на Гърция преди страната да остане без пари. Според него по този начин единствената възможност за правителството в Атина ще остане получаването на заем за срок от 18 месеца и в размер на до 20 млрд. евро от МВФ.
Това развитие на нещата се дължи на настойчивите призиви на германския канцлер Ангела Меркел МВФ да се включи в спасяването на Гърция.
Гърция скоро трябва да поеме плащанията по изтичащи емисии държавни ценни книжа за 20 млрд. евро с падеж през април и май. На 19 март министър-председателят на страната Георгиос Папандреу заяви, че правителството може да се обърне към МВФ за заем при отсъствието на европейската помощ.
Нилсен очаква официалното съобщение на ЕС да гласи, че ако една държава от еврозоната има недостиг на финансови средства, тогава МВФ ще бъде помолен да поема водеща роля за нейното спасяване, както и за определянето на условията, при които то ще се извърши. Той допълва, че други страни от ЕС могат да предоставят съфинансиране на Гърция, както са правили преди с държави извън еврозоната, но това ще бъде вторична финансова помощ.

финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *