Goldman Sachs: Стоковите пазари ще предлагат все по-атрактивни възможности

Стоковите пазари остават привлекателни на фона на предстоящото глобално икономическо възстановяване през 2015 г. Такова становище изразяват експертите от Goldman Sachs Group Inc, цитирани от Bloomberg.

Банката повиши своята 12-месечна перспектива пред стоковите пазари до неутрална от подценена. Според анализаторите ДамиенКурвалини Джефри Кюри най-сериозно внимание трябва да бъде обърнато на никела, алуминия и цинка, които ще бележат все по-значителен възход в предстоящите месеци.

Суровините, измерени чрез общата възвръщаемост на изготвяния от Standard & Poor’s индекс GSCI Enhanced Commodity, добавят 4% през тази година. Същевременно през миналия месец Citigroup Inc заяви, че е време пазарните участници да вземат отново на сериозно стоковия пазар и да разнообразят инвестиционните си портфейли.

„На фона на глобалния бизнес цикъл, който се измества към фаза на експанзия през следващите няколко години, очакваме по-добро представяне на стоковия пазар“, посочват от Goldman Sachs.

„Продължаваме да вярваме, че супер цикълът при стоките приключи“, заявява от своя страна Аакаш Доши, вицепрезидент на Citigroup Global Markets в Ню Йорк. „Това не означава, че ще има липса на сезонност и циклични обрати на пазара на активи“, допълни той.

Проучване на Barclays, публикувано на 4 април показва, че 54 на сто от инвеститорите планират да увеличат вложенията си в суровини през следващите 12 месеца спрямо 27%, които го направиха в предходната година.

Според Goldman Sachs налице е ясна насоченост на стоковите пазари през последния месец. Напрежението в Украйна подкрепи царевицата и пшеницата въпреки повишените световни запаси. Слабостта в китайската икономика пък постави под натиск търсенето на мед, изтъкват анализаторите.

Goldman Sachs постави акцент върху никела, запазвайки своята 12-месечна целева стойност при 16 000 долара за метричен тон. Суровината, която се използва за производството на неръждаема стомана, е най-силно поскъпващият ценен метал от началото на годината, след като размириците в Украйна направиха бъдещето на доставките на метала неясно.

Русия, която е един от най-големите производители на актива в света, пък е обвинявана от западните страни за оказване на подкрепа на проруските бунтовници в Източна Украйна, което допринесе за ескалация на конфликта.

Допълнителна подкрепа за скорошното поскъпване на никела дойде от Индонезия, след като азиатската страна наложи забрана върху износа на необработени руди през януари в опит да насърчи вътрешната преработка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *