ICANN: България подкрепя децентрализираното управление на интернет

България винаги е подкрепяла децентрализираното управление на интернет адресите, при което участват всички заинтересовани страни, или т.нар. multi-stakeholder модел. Това обяви Фади Шихади, изпълнителен директор и президент на неправителствената организация, която отговаря за разпределението на онлайн домейните ICANN. Той беше гост на двудневната кръгла маса на организацията, в която се дискутираше бъдещето и ролята на организацията. Думите му бяха подкрепени в първия ден от служебния зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Спасов.

„В България интернетът е много евтин и почти не е регулиран. Предоставянето на домейните е отделен процес от държавата“, обяви Спасов. Той допълни, че транспортното министерство е очертало два приоритета в областта на IT технологиите – развиването на широколентовия интернет и изграждането на електронно управление. „Тези проекти не могат да се реализират без помощта на интернет и IT технологиите“, допълни Спасов.

Модел за подражание

Двудневната дискусия беше фокусирана върху усилията на международната общност да създадат модел за цялостна регулация на глобалната мрежа. От ICANN са на мнение, че моделът, по който работи организацията, може да се развие, така че да обхване не само домейните, но и интернет като цяло. В момента тя разполага с няколко „общности“, които представляват различни интереси – държавни, бизнес, потребителски, на регистраторите на домейни и др. Те дават предложения, насоки и защитават позициите на съответните групи, които представляват. Решенията се взимат от независим борд. Така тя не зависи само от предложенията на делегатите на отделните държави, както е в повечето международни организации, а се опитва да балансира с децентрализирана система, в която се изслушват всички заинтересовани страни. Доскоро ICANN беше надзиравана от Министерството на икономиката на САЩ, но Вашингтон реши да се оттегли от тази си роля. Затова и в момента организацията е в преходен период, в който тя трябва да доизгради своя модел и да докаже, че може да се справя успешно без надзора на американското правителство. Именно заради тази връзка с Вашингтон ICANN е обвинявана, че се контролира от управляващите във Вашингтон.

„Идеята е да се разшири ръководството на организацията. Тоест да се привлекат повече участници, без някой от тях да изпъква като лидер или страна, която контролира“, обяви Шихади по време на дискусиите.

Без ясен център

Преходният период на ICANN идва в момент, в който на редица срещи се обсъжда как да се регулира глобалната мрежа. Това е доста широко понятие, което обхваща от техническите средства за изграждане на връзката, през разпределението на домейните, през законите за контролиране на съдържанието и всякакви методи за налагане на норми, които по някакъв начин оказват ефект на използването на интернет. Началото на подобни дискусии, в които да се търси децентрализираният модел, аналогичен с този на ICANN, беше поставено от инициативата NETmundial в Бразилия през април тази година. Но там бяха поставени само потенциалните проблеми, без да се дадат конкретни предложения за решение. ICANN се опасява, че ако не се намери правилната формула, всичко ще бъде поставено под шапката на една централизирана институция. Организацията е на мнение, че по-добрият подход е да се създадат няколко независими и специализирани в дадена област институции, които да работят по нейния модел. Така както в момента ICANN отговаря за домейните, така да има други, които да покриват мрежовата инфраструктура, разпределението на съдържание и др.

„Вместо да централизираме, ние трябва да децентрализираме – да създадем малки организации, подобни на ICANN, които да се справят с отделните проблеми“, коментира Шихади.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *