Industry Watch: Икономиката ще расте с около 4% и през 2018 г

През последните две години България успява да постигне реален ръст на БВП от близо 4% годишно. В същото време обаче преките чуждестранни инвестиции в страната са в пъти по-ниски спрямо предкризисния период.

Обяснението – рецесията позволи да се натрупат значителни вътрешни спестявания, които да компенсират липсата на капитали отвън. Още повече че развитието в определени динамични сектори като аутсорсинг и промишлени производства с ниска капиталова интензивност не изисква съществени вложения. Това е причината анализаторите от Industry Watch да считат, че българската икономика ще продължи да нараства с темпове от около 4% годишно и през 2018 г. дори и без много чужди инвестиции.

Преките инвестиции намаляват…

Притокът на чуждестранни капиталовложения в страната към ноември е 638 млн. евро, което е четири пъти под вложенията от 2015 г. и цели 14 пъти под предкризисния пик през 2007 г. Но въпреки това икономическият растеж в България се оказва възможен, отбелязват от Industry Watch. От началото на 2016 г. основните двигатели на икономиката в страната бяха външната търговия и потреблението на домакинствата, което се активизира успоредно с положителните тенденции на пазара на труд и по-високите заплати.

… но не само в България

„Ограничените чужди инвестиции са явление типично не само за България, а феномен, който се наблюдава в повечето страни от ЦИЕ, които членуват в ЕС“, пишат експертите, като допълват, че слабият приток на външни капитали прави конкуренцията за вниманието на чуждите инвеститори още по-значима. На преден план в тази надпревара излиза Естония, която привлича най-много външни капитали на глава от населението в региона през 2016 г. Следват я Чехия и Хърватия, а България се класира на шесто място от деветте страни – членки на ЕС, в ЦИЕ, информира в.Капитал.

Румъния изпреварва България през 2016 г. по приток на чужди капитали, но това се случва за пръв път от 18 години. „България е по-привлекателна за глобалните инвеститори от Румъния през по-голямата част от периода след 1993 г., измерено през броя жители в съответната страна“, казват от Industry Watch. Изключение са четири години – 1994, 1995, 1998 и 2016 г.

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *