Moody’s: Шотландия ще получи инвестиционен рейтинг, ако се отдели

Шотландия вероятно ще получи по-нисък кредитен рейтинг от останалата част на Великобритания, ако се отдели от нея, според рейтинговата агенция Moody’s, цитирана от ВВС.Агенцията предвижда рейтинг А за независима Шотландия, което ще я приравни със страни като Полша, Чехословакия и Мексико, но разходите за финансиране вероятно ще нараснат, тъй като сегашният рейтинг на Великобритания е по-висок – Аа1.

„Въпреки значителната несигурност, свързана с Шотландия след евентуалното отделяне от Великобритания, инвестиционен рейтинг (най-ниският от който е А-) е най-вероятен, но с известни рискове. С времето по-голямата яснота и доверие в шотландската институционална структура и мерките за справяне с по-дългосрочните фискални въпроси могат да направят възможно вдигането на рейтинга.“

Най-значимият фактор за рейтинга на Шотландия вероятно ще бъде превалутирането на нейните задължения в нова валута, тъй като се очаква Великобритания да отхвърли паричен съюз, смятат от Moody’s. „Много депозити ще трябва да бъдат превалутирани в новата валута, която може да не притежава същата външна покупателна способност като паунда“, посочва агенцията.

От друга страна, ако гласуването за независимост доведе до проточени недружелюбни разговори между Единбург и Лондон, то страната би могла да получи неинвестиционен рейтинг.

Обявяванато на независимост от Шотландия не се очаква да повлияе на кредитния рейтинг на Великобритания. През миналата година Moody’s стана първата от трите водещи кредитни агенции, която лиши Великобритания от нейния топ ААА рейтинг, понижавайки го до Аа1.

Независимоста ще доведе до леко подобрение на финансите на Великобритания, имайки предвид по-високите публични разходи на човек в Шотландия и нейното по-възрастно население.Разделянето на петролните приходи от Северно море едва ли ще окаже влияние на рейтинга на Великобритания, тъй като те са малки и намаляват.

Риск за британския рейтинг съществува, ако Шотландия откаже да поеме справедлив пропорционален дял от задълженията на Великобритания. Риск би бил и паричният съюз с независима Шотландия, изтъква агенцията.

В отговор на доклада на Moody’s главният секретар на британското финансово министерство Дани Алигзандър посочва, че като част от Великобритания Шотландия би избегнала понижаване на рейтинга си и би запазила по-ниски разходи за финансиране. Според него Moody’s е посочила защо Великобритания не трябва да влиза в паричен съюз с Шотландия – защото ще получи по-нисък рейтинг. „Заедно всички ще сме по-добре“, е казал той.

Говорител на финансовия министър на Шотландия Джон Суини обаче е заявил, че според друга кредитна агенция – Standard & Poor's, независима Шотландия би отговаряла на „най-високата й икономическа оценка“. „Всъщност почти две трети от страните с топ ААА рейтинг според S&P имат население под 10 млн.“, посочва говорителят.

„С всяка година финансовата позиция на Шотландия става все по-добра от тази на Великобритания, като публичният ни сектор е по-малък от този на Великобритания и средния за ЕС и Г-7“, казва той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *