Philip Morris и ВР затварят мощности в Австралия

Tютюневият гигант Philip Morris обяви, че ще спре производството на цигари в своята фабрика в Мурабин, Австралия, съобщава ВВС. Затварянето на фабриката, която е в експлоатация в продължение на почти 60 години, ще доведе до загуба на 180 работни места.

От компанията заявиха, че местните регулации по отношение на производството на цигари са била фактор за решението. Philip Morris поясни, че цялото производство на цигари за австралийския пазар ще бъде преместено в завода им в Южна Корея.

„Това е изключително трудно решение и опустошително за всички наши служители“, заяви Джон Гледхил, управляващ директор във Philip Morris за Австралия, Нова Зеландия и Тихоокеанските острови.

От компанията заявиха, че тя не е била в състояние да увеличи износа, тъй като търсенето на вътрешния пазар на цигари в Австралия постепенно е намаляло през последните няколко години.

Компанията отдава трудностите при износа на въвеждането на изискванията за пожарна безопасност за произвежданите в Австралия цигари през 2010 г., което принуди фабриката да прави цигари, които не съответстват на предпочитанията на потребителите на други места.

„Без значителна възможност за износ, ограничен от австралийските регулации, нашата фабрика в Мурибан работи с по-малко от половината от капацитета си“, посочва Гледхил. „За съжаление фактори извън нашия контрол ни пречат да използваме напълно съоръжението и това доведе до решението за закриванете му.“

През 2012 г. Австралия стана първата страна в света, която въведе цигарени опаковки, върху които вместо лога и цветове на производителите се показват нагледни предупреждения за здравето.

Същевременно петролният гигант BP заяви, че до 2015 година. ще спре производството в своя рафинерия в Бризбейн, Австралия. Затварянето се очаква да доведе до загубата на 350 работни места.

BP заяви, че развитието на големи рафинерии в Азия е създало „структурна промяна“, която прави по-малки рафинерии като Балуър в Бризбейн нерентабилни.

Рафинерията, която е построена през 1960 г., има капацитет да произвежда 102 000 барела гориво на ден. BP заяви, че обмисля превръщането на съоръжението в терминал за внос.

Напоследък секторът за преработка на петрол в Австралия бе силно засегнат от увеличаването на азиатската конкуренция и по-силния местен долар, който е навредил на рентабилността.

По-рано тази година Royal Dutch Shell обяви, че излиза от рафиниращата индустрия на Австралия, а Caltex Australia обяви, че ще превърне своята рафинерия в Сидни в терминал за внос.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *