Uber започва правна битка в Европа

Битката на Uber във Върховния съд на Европейския съюз в Люксембург започна. Компанията ще се опита да докаже тезата си, че не е таксиметрова или транспортна фирма.

 

Именно за предоставянето на такива услуги Uber беше забранена в редица държави. Сега съдът ще трябва да се произнесе за дейността на компанията в Европа, след като по-рано през годината Европейската комисия излезе със становище, че държавите трябва да намерят начин да работят с компаниите за споделена икономика, пише Wall Street Journal.Решение на съда не се очаква до следващата година, но целият процес ще бъде следен изкъсо от всички страни. За Uber той е изключително важен, защото може да се окаже повратна точка за бизнеса й в Европа. За таксиметровите компании пък това е втори рунд, след като в голям брой държави, сред които и България, успяха да спрат услугите на Uber. Други фирми, които предоставят услуги в сферата на споделената икономика, като Airbnb също имат интерес от процеса. За разлика от Uber, която иска да не бъде наричана таксиметрова компания, при Airbnb обвиненията са, че е платформа за нелегално хотелиерство. Няколко страни от Европейския съюз също ще участват в самия процес.

Какво е и какво не е Uber

Много от регулаторните органи на държавите в Европейския съюз заедно с таксиметровите компании смятат, че Uber е извън закона, като предоставя таксиметрови услуги, без да има лиценз за това, както и без шофьорите на фирмата да имат осигуровки. Uber, която от създаването й е събрала над 11 млрд. долара капитал, е обвинявана, че следва само собствените си правила и не уважава законите на държавите, в които навлиза. Чрез ниските си цени поради съкратената верига на посредничество Uber конкурира сериозно таксиметровия бизнес в Европа и лобистите в различни държави като Германия, Испания, Франция, Белгия, Холандия и България издействаха забрана върху дейността на компанията, информира capital.bg. „Uber е компания, която създава нов модел за транспорт, без това да ѝ коства нищо и използвайки трети лица. Това е нелоялна конкуренция“, коментира Иван Сесма, член на асоциацията на независимите таксиметрови шофьори Elite Taxi в Барселона.

Според Uber, която се самоопределя като „информационно общество за доставяне на услуги“ и обикновено онлайн приложение, транспортните регулации в Европа са прекалено остарели. Защитата на компанията ще бъде съсредоточена върху това, че транспортните регулации не важат за нея, защото тя не е таксиметрова компания, а онлайн доставчик на услуги. Ако този аргумент се приеме, Uber ще бъде разглеждана като съвсем различен субект и ще бъде под закрилата на европейското законодателство. „Това дело трябва да покаже дали европейските закони са в подкрепа на единен дигитален пазар“, коментира Гарет Мийд, говорител на Uber.

Поредна битка

В същото време Uber вече е активна в няколко съдилища по света. След спирането поне на част от услугите на компанията в различни страни от Европа Uber започна да води правни битки в Германия, Белгия, Холандия, Испания и Унгария. В Лондон съдът вече отреди, че фирмата трябва да осигури на своите служители минимална работна заплата, осигуровки и платен отпуск, което е в разрез с бизнес модела на Uber.

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *