Varengold Bank ще финансира финтех компании в България

Германската Varengold Bank откри офис в София, който ще предлага кредити на финтех компании. Той се помещава в централата на „Еврохолд България“, която е миноритарен акционер в дружеството. С това банковите клонове на чужди институции, които оперират на местния пазар, стават пет.

Резултат с изображение за varengold bank

Какво ще прави банката у нас

Стъпването в България има за цел да разшири дейността на Varengold във финансирането на компании, предлагащи платформи за споделено кредитиране (peer-2-peer). Така нареченото marketplace banking е услуга, насочена към клиенти, за които достъпът до традиционното банково финансиране е затруднен, а причината да се фокусират върху него е прогнозата, че този вид платформи ще заменят сегашните модели за финансиране на потребителите и бизнеса. Очакванията са, че обемът на този пазар в Европа ще се утрои до 2022 година от сегашните 3.8 млрд. евро, посочват от Varengold, информира в.Капитал.

Дружеството е основано през 1995 г. като компания за управление на активи, а през 2013 г. кандидатства за банкова лицензия. От 2007 г. акциите му се търгуват на фондовата борса във Франкфурт. Централата му е в германския град Хамбург, а преди офиса в София Varengold има открит клон в Лондон. Екипът на банката се състои от 70 души, а към юни активите й са 665 млн. евро. Тя оперира със собствен капитал 28 млн. евро, посочват от институцията.

Българската връзка

Управител на българския клон на Varengold е Сергей Пантелеев, който има 12-годишен опит в Уникредит Булбанк с фокус върху корпоративното и инвестиционно финансиране. „Клонът ще предлага атрактивни финансови продукти на международни външнотърговски компании. Готови сме да подкрепим нарастващия обем търговия между България и Югоизточна Европа, от една страна, и западноевропейските държави, от друга“, коментира Пантелеев при откриването на офиса.

Той се помещава в централата на „Еврохолд България“, която чрез инвестиционния си посредник „Еврофинанс“ с увеличение на капитала придоби дял от малко под 10% срещу 1.65 млн. евро в края на 2017 г. В надзорния съвет на банката през тази година влезе Васил Стефанов, който е в борда на българския й акционер.

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *