Wall Street задълбочи спада от четвъртък

Американските акции спаднаха в петъчната сесия, задълбочавайки масираните разпродажби от вчера, след като печалбата на JPMorgan разочарова, а търговецът на дребно Gap отчете спад в продажбите, предава CNBC.

Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones се понижи с 0,9% до 16 030 пункта, индексът на големите фирми S&P 500 спадна с 1% до 1 816 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq загуби 1,3% до 3 999,7 пункта, спадайки под 4 000 пункта за първи път от началото на февруари.

Вчера техологичните акции поведоха губещите, като Nasdaq регистрира най-големия си дневен спад от повече от две години (-3,1%). Моментно състояние, естествена корекция, промяна в рисковите нагласи или нов дотком балон са част от предположенията на анализаторите за разпродажбите в сектора.

„Намираме се вече на 7% под пазарния пик, така че се движим към нова техническа корекция (10% – бел. ред.), което няма да ме изненада, но не мисля, че пазарът върви към „меча“ територия“, коментира Питър Коулмън, ръководител на трейдърите в ConvergEx Group.

Засега изглежда не става въпрос за фундаментална промяна в нагласите на инвеститорите, смята Ръс Кьостърич, глобален инвестиционен стратег на BlackRock, който отдава разпродажбите на технологични акции на ликвидации от хедж фондовете.

„Много инвеститори бяха заели позиции в победителите от миналата година – интернет и биотехнологичните акции. Този тренд бе пречупен, но в другите сектори загубите бяха сравнително скромни.“

„Петъците не са добри тази година. От вчера насам обаче бе заситен голяма част от апетита на инвеститорите за продажби“, смята пък Арт Хоугън, главен пазарен стратег във Wunderlich Securities.

Акциите на JPMorgan спаднаха с 3,7%, след като тримесечната печалба на банката спадна с 18,5%. Инвеститорите гледат на резултатите компанията като на индикатор за ситуацията в цялата банкова индустия.

Книжата на търговеца на дребно GAP се понижиха с 2,8%, след като компанията отчете спад на продажбите, а Janney Capital Markets понижи препоръката си за акциите й до „неутрална“ от „купува“.

Акциите на Wells Fargo се покачиха с 0,8%, след като банката отчете по-добра от очакваното нетна печалба през първото тримесечие, а провизиите за лоши заеми на ипотечния кредитор са намалели.

Икономическите новини от деня показаха, че цените на производител в САЩ са регистрирали най-големия си ръст от девет месеца през март (0,5%), като разходите за храни и услуги са се повишили. На годишна база повишението е с 1,4%.

„Виждаме първия сигнал за натиск върху цените на производител, така че това е приятна изненада, ако приемем, че дефлацията е нещо, за което трябва да се тревожим“, коментира Хоугън.

Wall Street игнорира доклада, че потребителското доверие в САЩ е достигнало 9-месечен връх през април, като индексът на Thomson Reuters/University of Michigan се е повишил до 82,6 пункта от 80 през март.

Майските фючърсите върху американският петрол се покачиха с 34 цента до 103,74 долара за барел – седмичен ръст от близо 3%, докато юнските фючърси върху златото отстъпиха с 0,1% до 1 319 долара за трой унция – ръст от 1,2% за седмицата.

Доларът поскъпна спрямо другите основни валути, а доходността по 10-годишните американски ДЦК се понижи с 0,02 процентни пункта до 2,62%.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *