Wall Street стартира годината на червена територия за пръв път от 2008 г.

Американските акции поевтиняха рязко в търговската сесия в четвъртък. Така Wall Street започна новата година на червена територия. Това не се бе случвало от 6 години насам. Занижената оценка за книжата на Apple повлече със себе си и технологичния сектор, пише CNBC. Позитивните икономически данни от САЩ в крайна сметка не успяха да впечатлят пазарните участници.

Широкият бенчмарк Standard & Poor's 500 изтри 0,88% до 1 832,01 пункта. Енергийният сектор пострада най-много сред всички 10 индустриални компонента на индекса. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи най-много с 0,89% до 16 441,67 пункта. В първата сесия за годината технологично ориентираният Nasdaq Composite се сви с 0,80 на сто до 4 143,07 пункта.

Данните на Института за управление на доставките на САЩ за индекса на промишленото производство се оказаха по-добри от очакваното. През декември показателят се е покачил минимално, като все пак остава над границата от 50 пункта, което е признак за експанзия. Индексът заема стойност от 57 пункта, като съвпада с прогнозите на икономистите, но е леко под стойността от 57,3 пункта, отчетена през ноември.

Броят на подадените заявления за получаване на помощи за безработни в САЩ падна за втора поредна седмица. Предварителният брой на молбите намаля с 2 хил. до 339 хил. броя – още един сигнал, че пазарът на труда в САЩ се възстановява.

Други икономически данни показаха, че кредитирането за малкия бизнес в САЩ се е увеличило през ноември на годишна база, предвещавайки продължителен и устойчив икономически растеж въпреки намаляването на паричните стимули от страна на Федералния резерв.

„Смятам, че големият проблем е просто колко дълго ще продължи инвеститорският ентусиазъм“, споделя пред CNBC главният инвестиционен стратег на Key Private Bank Брус Маккейн.

С понижение от 1,89% до 27,50 долара за акцияGeneral EIectricповеде губещите в състава на Dow Jones.

Apple записа драстичен спад в цената на акциите си – 1,41% до 553,13 долара. Причината бе, че Wells Fargo понижи оценката за ценните книги на технологичния гигант от „надпазарно“ представяне до „пазарно“.

Analog Devices изгуби 3,24% от пазарната си капитализация до 49,28 долара за акция, след като Goldman Sachs Group понижи оценката за акциите на производителя на вериги от „неутрална“ до „продавай“. Wells Fargo също я оряза – от „надпазарно“ представяне до „пазарно“.

От своя страна акциите на Goldman Sachs поевтиняха с 0,26% до 58,33 долара за брой, а на Wells Fargo – с 0,66 на сто до 45,10 долара.

Въпреки негативната сесия все пак имаше и печеливши. Сериозен ръст в цената записа Martha Stewart Living Omnimedia Inc. – цели 9,05% до 4,58 долара за акция.

Bank of America Corp. може да се похвали със същото – повишение от 3,56% до 16,13 долара. Анализаторите на Citigroup повишиха оценката за акциите на банката и увеличиха ценовия диапазон от 16 на 19 долара.

Книжата на Newmont Mining поскъпнаха с 4,04% до 23,96 долара за брой – в унисон с движението на цената на златото.

Въпреки скандалът, в който се забърка веригата супермаркети Wal-Mart, акциите на компанията прибавят 0,51% към стойността си до 79,09 долара.

Доларът поскъпва спрямо валутите на основните търговски партньори на най-голямата икономика в света. Доходността по 10-годишните американски облигации расте с 1 базисен пункт до 2,98%.

На борсата в Ню Йорк фючърсите върху лекия суров петрол (WTI Crude Oil) с доставка през февруари поевтиняват с близо 3% до 95,44 долара за барел. Фючърсите върху златото с доставка през февруари поскъпват с 1,77% до 1 223,66 долара за тройунция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *