30 глобални компании излагат системата на риск

Патрик Дженкинс
Пол Дейвис

Тридесет глобални финансови институции са набелязани от регулаторите като обекти на тестови трансграничен надзор, научи „Файненшъл таймс“. В списъка влизат 6 застрахователя (Axa, Aegon, Allianz, Aviva, Zurich и Swiss Re) и 24 банки от Великобритания, континентална Европа, Северна Америка и Япония. Той бе изготвен от регулаторите под покровителството на Борда за финансова стабилност (БФС) и е плод на опитите да се спре глобалното разпространение на риска при бъдеща криза. Застрахователите са значими за системата по няколко причини. Често пъти имат голямо кредитно звено, подобно на Aviva, или бизнес в сферата на сложния финансов инженеринг, например Swiss Re. С миналогодишния си срив американската AIG показа, че е представлявала огромен системен риск, до голяма степен именно заради диверсифицирането на дейността си извън застраховането към финансовия инженеринг. „Взаимообвързаността в застрахователната индустрия е по-недоловима, тъй като е необходима комбинация от катализатори, за да се стигне до голям трус в системата“, казва Радж Сингх от Swiss Re.
Съдържанието на списъка, което не е публично, включва много от обичайните заподозрени – Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Bank of America Merrill Lynch и Citigroup от САЩ; Royal Bank of Canada; британските HSBC, Barclays, RBS и Standard Chartered; UBS и Credit Suisse от Швейцария; френските Société Générale и BNP Paribas; испанските Santander и BBVA; японските Mizuho, Sumitomo Mitsui, Nomura, Mitsubishi UFJ; италианските UniCredit и Banca Intesa; германската Deutsche Bank и холандската ING.
Упражнението е логично следствие от създаването на БФС и главната му цел е да третира проблема за системно важните трансгранични финансови институции чрез формиране на надзорни колегии. В тях ще влизат регулаторите на основните страни, в които действат банката или застрахователят, и ще съгласуват надзора върху трансграничните финансови компании.
Компаниите ще бъдат помолени да изготвят т.нар. завещания – схематично изложение на начина, по който да бъде раздробена конкретната банка в случай на криза. Регулаторите искат възможно най-скоро да видят готови тези документи за всички системно важни финансови компании, но концепцията раздели банковия свят, като по-сложните институции твърдят, че е почти невъзможно плановете да бъдат изготвени, без да се знае причината за предполагаемата бъдеща криза.
Пол Тъкър, зам.-управител на Bank of England и председател на работната група на БФС по трансграничен кризисен мениджмънт, заяви, че „завещанията“ трябва да бъдат съставени в следващите 6-9 месеца. Националните регулатори начело с Великобритания започнаха тестове с някои от публичните банки в последните седмици.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *