Банковите кризи са резултат на рязък ръст на кредитирането през периода на подем – III част
Извадки от книгата „БАНКОВИТЕ КРИЗИ и истината за Агробизнесбанк“
– See more at: http://financebg.com/#!/article/17373
Извадки от книгата „БАНКОВИТЕ КРИЗИ и истината за Агробизнесбанк“
Вторият фактор, който изигра значителна роля за усложняване на проблема с лошите кредити, беше преоформянето на отпуснатите от централизираните инвестиционни фондове средства в банков кредит. Повечето предприятия се стремяха да получат средства от тези фондове, без да имат възможността, а често и намерението да ги връщат. Решенията за отпускане на средствата от централизираните инвестиционни фондове не се вземаха с помощта на критерии, които се прилагат при отпускането на банкови кредити, а по съображения, произтичащи от приоритетите на държавната инвестиционна политика и в много от случаите на чисто субективна основа. По същество отраслевите стопански банки получиха в наследство кредитни портфейли с рискове, които те не можеха адекватно да управляват.
Трансформацията на държавните предприятия и тяхната адаптация към новите пазарни условия, както и зараждането на частния сектор започна в условията на липса на индустриална, аграрна, научно-техническа и технологична политика по схемата „колкото се може по-малко държавна намеса и повече „невидимата ръка” на пазара”, изразяващо увлечението на преобладаващата част от новия политически елит към неолиберализма, противопоставящ държавата и пазара. Едва след като резкият спад в икономическата активност генерира и значително социално напрежение, управляващите се сетиха за държавната политика, забравяйки своята безпределна вяра в автоматизма на пазарния механизъм. С идването на власт на правителството на Любен Беров беше направен опит за провеждането на индустриална политика. Но и този път се прибегна към „вездесъщия” банков кредит.
Таблица 5
Класифицирани кредити на търговските банки
към 31.12.1995 год. в %
1994
1995
Редовни кредити
Общо за банковата система
Първа група [1]
Втора група [2]
17,69
11,80
41,60
25,91
17,26
49,0
Съмнителни кредити-А
Общо за банковата система
Първа група
Втора група
66,88
75,05
33,66
54,54
64,28
28,55
Съмнителни кредити-Б
Общо за банковата система
Първа група
Втора група
34,55
26,07
6,90
41,84
39,51
4,80
Безнадеждни кредити
Общо за банковата система
Първа група
Втора група
11,96
10,52
17,82
15,35
14,49
17,63
Източник: Българска народна банка, Годишен отчет 1995 год., стр. 150
Както вече беше посочено, Законът за уреждане на необслужваните кредити не даде очакваните резултати и кредитният портфейл на банките не можа да бъде изчистен. Макар че относителният дял на класифицираните кредити през 1995 год. намаля от 82,31% на 74,09%, делът на съмнителните кредити – Б се повиши от 34,55% на 41,84% и на безнадеждните кредити от 11,96% на 15,35%. Прави впечатление, че относителният дял на класифицираните кредити в банките от втора група намалява по-бързо от тези в първа група. При това делът на съмнителните кредити–В в банките от първа група се увеличава от 26,07% на 39,51%, докато при банките от втора група той намалява от 6,90% на 4,80%. Това еднозначно показва, че влошаването в структурата на класифицираните кредити през 1995 год. е резултат преди всичко на дейността на банките от първа група, т.е. на държавните.
Както е посочено в таблицата, относителният дял на безнадеждните кредити в края на 1995 год. е 15,35%. В годишния отчет на ЕБРР се посочват 13%. Но в този отчет прави впечатление, че този дял е значително по-висок в Чехия (33%), Полша (21%), Унгария (20%), Литва (17%).[3]
Макар и незначително, намаляването на относителния дял на класифицираните кредити в общия обем на раздадените кредити не се съпровожда от съществено увеличаване на провизиите. Относителният дял на наличните в необходимите провизии се повишава незначително от 23,58% на 23,74%, което се дължи на нарастването им при банките от първа група от 24,98% на 26,74%, докато при банките от втора група те намаляват от 18,08% на 14,63%.[4] Според международните стандарти, провизиите се считат за недостатъчни, когато са под 60% – 70% в зависимост от особеностите на банките (универсални или специализирани).
Една от основните причини за силното нарастване на несъбираемите кредити и просрочени лихви е отпускането на необезпечени заеми. В края на 1992 год. едва 60,7% от левовите кредити са били обезпечни. Едва след промяната на нормативно-правната уредба предоставянето на необезпечени кредити беше ограничено.
За рязкото увеличаване на лошите кредити определена роля изигра и погрешната представа, че увеличаването на пазарната цена на предоставените обезпечения за отпуснатите кредити в резултат на високата инфлация води до намаляване на рисковете. На практика това обаче доведе до намаляване на ликвидността на обезпеченията както поради свиването на вътрешното търсене, така и в резултат на изключително сложната правна процедура по тяхната реализация, дължаща се неефективната нормативноправна уредба за събирането на вземанията от неизправните длъжници.
За натрупването на лошите кредити определено способства и липсата на нормативно-правна уредба за тяхната класификация, която се появи едва тогава, когато проблемът излезе от контрол.
Със своята кредитна политика банките също така допринесоха за натрупването на лоши кредити. Едни от най-характерните нарушения на принципите на солидно банкерство бяха:
липса на дефиниране на апетита на банките по отношение на кредитния риск и произтичащата от това кредитна политика и управление на кредитния риск;
отпускане на краткосрочни кредити за дългосрочни инвестиции на кредитоискатели, които нямат възможност да погасят задълженията си в такива кратки срокове;
приемането за обезпечения на записи на заповед, многократно превишаващи активите и възможностите на кредитоискателите и поръчителите;
липса на задълбочен анализ на финансовото състояние на кредитоискателите и поръчителите от гледна точка на способността им да погасят кредита;
предоговаряне на необслужвани кредити с капитализиране на лихвите;
финансиране на дългосрочни кредити с краткосрочни пасиви като следствие на лошо управление на активите и пасивите с произтичащото от това рязко увеличаване на временния риск, който е една от главните причини за изпадането на банките в неликвидност;
изключително големи открити валутни позиции, които изложиха банките на голям валутен риск, който с развитието на банковата криза се превърна в кредитен.
Все още преобладава мнението, че частните банки, които изпаднаха в несъстоятелност и впоследствие бяха ликвидирани, не е трябвало да упражняват кредитна експанзия с такова високо темпо. Без да се впускаме в дискусия, ще отбележим, че създаването на частните банки изигра изключително важна роля за развитието и укрепването на частния сектор в началните години на прехода. Без раздадените от частните банки кредити едва ли той щеше да се развие в такава степен, че да се превърне след 1997 год. в основен двигател на икономическия ръст.
Частните фирми получават 62.5% от кредитните портфейли на частните банки, което ги превръща в бизнес инкубатори на възникващото частно предприемачество. В резултат на това в този период БВП, формиран от частния бизнес, бележи ръст, който значително изпреварва ръста на останалите икономически категории. За частните фирми, създадени през периода 1990/93 година, тези банки играят ролята на бизнес акселератор.
Очаквайте продължение…
[1] Първа група включва банки с балансово число към 13.12.1995 год. над 30 млрд. лв (го-леми банки). Групата се състои от девет банки и съставлява 74,9 % от банковата система.
[2] Втора група включва банки с балансово число към 31.12.1995 год. под 30 мрлд. лв (малки и средни банки). Групата се състои от останалите търговски банки в страната и съставлява 25,1 % от банковата система.
[3] EBRD, Transition Report, 1998.
[4] Българска народна банка: Годишен отчет 1995 год, стр. 150.