Банкерите и допинга
Все повече банкери, работещи в напрегната обстановка за дълги периоди от време, взимат лекарства, които се предписват за тежки заболявания като Синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност. Всичко това се прави в името на поддържане на топ-форма в борсовата игра.
Практиката става все по-популярна и е наричана „допингиране на мозъка“, пише сп. „Нюзуик“.
Работници във финансовия сектор прибягват до лекарства, които да подобрят концентрацията им и да стимулират ефективността им в изпълнение на служебните задължения. Рискът, разбира се, е голям. Анонимен счетоводител посочва в онлайн форум, че всеки, които се осланя прекалено много на тези лекарства, се озовава в рехабилитационните центрове.
Медикаментите за стимулиране на мозъчната дейност, които често се взимат от студенти, са най-опасни. Страничните ефекти включват не само пристрастяване, но и свръх самоувереност. А това в банковите среди може да е изключително опасно.
„Напомпан“ с лекарства брокер може да се реши да рискови ходове, каквито не би предприел в нормално състояние. И не рядко подобни ходове водят до загуби за стотици милиони долари.
„В наши дни има изключителна конкуренция на работното място, постоянно се изисква все повече и повече продуктивност“, посова д-р Джордж Филдман, психотерапевт, който лекува множество служители и ръководители от лондонското Сити. „Няма никаква изненада в това, че все повече хора прибягват до стимуланти“, уточнява той.
Ако колегите ти постигат по-добри резултати, „допингирайки“ мозъците си, то натискът да правиш същото става доста голям. Особено, ако мениджърите не застават срещу тази практика.
Стимулирането с медикаменти на работното място става все по-сериозен проблем и неслучайно германското министерство на образованието даде ход на мащабно научно изследване по темата. Шведското правителство също предприе мерки, като се проучва доколко допингирането е опасно и в същото време доколко дава нечестно предимство на работниците, които ползват медикаменти.
Професорът по спортна медицина Перикъл Зимон настоява, че, с изключение на пушенето на марихуана, злоупотребата с медикаменти е далеч по-широкоразпространено в западните страни в сравнение с алкохолизма и наркотиците взети заедно.
Преподавателят от Университета в Майнц и няколко негови колеги наскоро представиха доклад за стимулирането на мозъка чрез лекарства сред хирурзите. Оказва се, че един на всеки 10 хирурзи прибягва до медикаменти, за да запази концентрация и да пребори умората в операционната зала.
Учениците продължават да са групата, най-често разчитаща на лекарства, що се отнася до стимулиране на мозъчната дейност. Процентът е наистина висок – 20 на сто.
Интересен факт е, че 15% от спортистите също прибягват до подобни медикаменти, което е с 2 процента повече от тези, които разчитат на допинг за подобряване на физическото си състояние.