Винопроизводството достигна шестгодишен връх

Световното производство на вино през тази година е достигнало шестгодишен рекорд заради високите добиви в лозарството, сочат данните на Международната асоциация по лозарство и винарство, цитирани от Reuters. Във всички водещи държави винопроизводители в Европа е отчетен ръст на производството, подобни са данните и за САЩ и Чили. В България лозарите също прибраха по-добра реколта, а производителите очакват повече продукция.

Добра реколта от грозде

На фона на миналата година, когато в почти цяла Европа беше отчетено намаление на произведеното винено грозде заради лошото време, през тази секторът отчита високи резултати. Според международната организация заради добрите климатични условия и производителността в лозарството тазгодишната реколта е добра. Данните от България също са позитивни, като е отчетено увеличение на добивите с между 20 и 40%. Според официалната прогноза на земеделското министерство се очаква да бъдат произведени около 250 хил. тона грозде в страната, което е ръст от около 25 на сто. През миналата година стопаните от сектора прибраха около 192 хил. тона продукция.

В доклада на международната организация се посочва, че площите, засети с лози, продължават да намаляват. В световен мащаб за година е отчетен спад от 150 хил. дка, като лозите заемат 75 млн. дка земи. Заради продължаващите регулации на ЕС за изкореняване на лози спадът продължава да е най-голям в Европа. За 2012 г. най-много намаление на лозите има в Испания и Италия, се посочва в документа.

9% ръст на винопроизводството

Данните на международната организация показват, че производството на вино ще достигне седемгодишен връх през настоящата година. През 2013 г. ще бъдат произведени 281 млн. хектолитра вино, което е с 9 на сто повече от миналата година и най-високото количество от 2006 г. насам. Увеличение има във всички основни европейски производители на вина. Така например в Италия е отчетен ръст от 2% до 45 млн. хектолитра, във Франция увеличението е 7 на сто до 44 млн. хектолитра. В САЩ производството на вино е нараснало със 7 на сто до близо 22 милиона хектолитра, а в Чили е отчетено рекордно производство от 12.8 милиона хектолитра.

Въпреки че все още няма официални данни от земеделското министерство, очакванията са избите в България също да произведат по-големи количества вино, включително и с по-високо качество, заради богатата гроздова реколта. Очакванията са увеличението да достигне до 4-5 на сто.

Асоциацията по лозарство и винарство е предпазлива в прогнозите си за потреблението на вино през тази година, тъй като през последните три месеца от годината се правят голяма част от покупките. Очаква се леко увеличение на продажбите най-вече заради ръста, който ще бъде отбелязан в развиващите се държави и нови потребители на вина, като например Китай.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *