Внасяме семена на слънчоглед от Чили
В момента има недостиг на семена за слънчоглед, заявиха арендатори и фермери от Добруджа. През последните години земеделците предпочитат семена от чужди сортове, които според тях са по-добри за настоящите климатични условия у нас и са конкурентоспособни на българските семена.
Дефицитът на чужди семена за слънчоглед вече е проблем и се очаква масов внос на семена от Чили. Вносът е наложителен, тъй като, ако се сбъднат прогнозите на синоптиците за минусови температури в края на седмицата, то засятият слънчоглед ще измръзне и ще се наложи пресяване.
Сеитбата на пролетните култури в област Добрич започна в началото на април и ще продължи до края на месеца. Масовата сеитба обаче тепърва започва, тъй като оптималната температура на почвата за сеитба е над 10-11 градуса.
Състоянието на есенните култури в Добруджа е много добро. В областта са засети около 1,2 млн. декара с пшеница. Падналите дъждове са около 35 – 40 л на декар, което осигурява достатъчно влага в почвата и ще доведе до нормално изкласяване. Очаква се богата реколта от пшеница в област Добрич, твърдят на този етап производителите.
За сметка на това, зърненият пазар е в тотален колапс. Няма никакво раздвижване още от края на миналата година. Причината, според търговците, е добрата реколта и запасите в страните, основни пазари на България – ЕС, Либия, Мароко, Египет. Няма никакво търсене на зърно и цените непрекъснато падат. Тон пшеница в момента се предлага на 310 лева, като понижението е с 30 лева от края на миналата година. Същата е и цената при царевицата, информира monitor.bg. Най-драстичен е спадът при слънчогледът. От 700 лева цена за тон маслодайната култура сега се оферира на 600 лева.
financebg.com